Mida peaks teadma vitamiinidest

Kodutohter
25.01.2021
Shutterstock

Vitamiinide ja mineraalainete tarvitamisest ning imendumisest liigub palju müüte - kas ja millal neid peaks võtma ja kuidas nad üldse mõjuvad.

Paljud arvavad, et edelal kujul tarvitatud vitamiinid imenduvad paremini. Need imenduvad tõepoolest natuke kiiremini kui tablettides või kapslites olevad vitamiinid, kuid praktiliselt pole sellel tähtsust, kas nad imenduvad veerand tundi varem või hiljem. Vedelal kujul võivad võtta toidulisandeid need, kellel on raske tablette või kapsleid neelata.

C-vitamiin soodustab tõepoolest raua imendumist. Rauapreparaatidega koos tuleks võtta C-vitamiini, süüa puu- või aedvilju. Ka C-vitamiini sisaldav mahl aitab raual paremini imenduda. Mõnedele rauapreparaatidele on C-vitamiini juba lisatud. Samas ei tohiks rauda ja piimatooteid tarvitada ühel ajal. Kui hemoglobiinitase veres on madal ja kui tarvitada selle raviks rauapreparaate, peaks pöörama tähelepanu sellele, et ei võtaks samal ajal kaltsiumitabletti ning ei sööks ega jooks piimatooteid. Näiteks mõnikord joovad noored sportlased päeva jooksul väga palju piima ja neil võib tekkida sellest rauapuudus.

Rasvlahustuvad vitamiinid nagu A, D ja E imenduvad kõige paremini, kui toidus on natuke rasva. Seepärast peaks neid võtma söögiga koos. Rasva ei pea olema palju, leivamääre, salatikaste või piimas olev rasv on täiesti piisav.

Kui taldrikul on porgandid või sparglid, tasub valada neile sorts õli peale, siis imenduvad neist vitamiinid kõige paremini. Vesilahustuvaid ja rasvlahustuvaid vitamiine võib võtta rahulikult ühel ajal, sest ka toidus on nad kõik koos.

Vahel arvatakse, et polüvitamiinid on puhas pettus, sest neis olevad vitamiinid ja mineraalained nullivad vastastikku oma mõju. Seda ei maksa karta, sest kvaliteetsetes polüvitamiini- ja mineraalipreparaatides on sisaldus planeeritud nii, et erinevad koostisosad ei võistle ega tõrju üksteist. Apteekidest ostetud polüvitamiinide või mineraaliainetega toidulisandeid võib turvaliselt kasutada vastavalt pakendil olevale õpetusele.

Ettevaatlik peab olema igasuguste tundmatute interneti pakkumistega, sest neid preparaate pole keegi kontrollinud ja pole teada, mida nad sisaldavad.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid