Mida saame teha oma luude heaks?

Kodutohter
24.07.2020
Shutterstock

Meie luustik on kõige tugevam 20-30 aastaselt, kuid juba neljakümneselt hakkab see nõrgenema.

Mida saame teha oma luude heaks?

 

Meie luustik on kõige tugevam 20-30 aastaselt, kuid juba neljakümneselt hakkab see nõrgenema. Isegi noored inimesed võivad põdeda osteoporoosi enese teadmata. Paljud autoimmuunsushaigused, reuma ja soolestikuhaigused, ning ravimid, nagu kortisoon, vähi- ja diabeediravimid, lisavad osteoporoosiriski. Seda võib põhjustada ka tsöliaakia, sest see takistab kaltsiumi ja D-vitamiini imendumist.

 

Palju saab teha ise

Esimene märk, et luud võivad olla haprad, on tavaliselt luumurd, sest tugev luu ei murdu kergesti. Puusaluu murd võib eriti just vanadel inimestel saada saatuslikuks, sest selle paranemine võtab pikalt aega, kuid selle ajaga kuhtuvad lihased ja pärast on raske liikuma saada.

Õnneks võid teha ise nii mõndagi selle heaks, et luud püsiksid võimalikult pikalt tugevad.

 

Hüppa, tantsi ja käi!

Regulaarne liikumine hoiab luud tugavana ja aeglustab osteoporoosi tekkimist. Jooksmine, hüppamine, aeroobika, tantsimine ja pallimängud on luusikule head. Kuid lisaks peaks tegema ka lihastreeningut, sest tugevad lihased toetavad luustikku. Tasakaaluharjutused vähendavad kukkumise riski, neist on talvel libedaga palju abi.

 

Ära unusta kaltsiumi ja D-vitamiini

Õigesti toitudes aitame luustikul püsida tugevana. Kõige tähtsam luude ehitusaine on kaltsium. Seda peaks saama 1000 – 1500 milligrammi päevas, mis tähendab umbes paari juustuviilu, klaasi piima ja natuke jogurtit. Veganid saavad enamasti toidust liiga vähe kaltsiumit, nii et seda peaks võtma juurde toidulisandina. D-vitamiin aitab kaltsiumil imenduda. D-vitamiini saamiseks peab sööma kala, oliivi- või rapsõli, seemneid ja pähkleid.

Sarnased artiklid