Võti osteoporoosi vastu

Kodutohter
01.03.2022
Shutterstock

Osteoporoosi ehk luude hõrenemise ravi on praktiliselt eluaegne. See sunnib teadlasi otsima lahendusi.

Kaltsiumi imendumine oleneb east. Menopausi saabudes ei imendu toiduga saadav kaltsium enam nii hästi, kui noorematel naistel. Selle põhjuseks on eakamate naiste madalam maohappesus.

Kaltsiumi manustamisel on oluline, millesel keemilisel kujul kaltsium toidulisandis esineb. Kaltsiumtsitraat imendub madala maohappesuse korral üle kümne korra paremini kui kaltsiumkarbonaat.

Senini arvati, et piima ja piimatoodete tarvitamine on piisav osteoporoosist hoidumiseks. Kuid USA Wisconsini ülikoolis läbi viidud uuring näitas, et enamik piimatooteid küllaldaselt tarbinud katsealused ei omastanud kaltsiumi üldse oodatud koguses. Seda seostatakse piima kõrge valgu ja fosforisisaldusega, mis pärsivad kaltsiumi imendumist.

Ammu on teada D-vitamiini roll kaltsiumi ainevahetuses. Uuemad uuringud aga näitavad, et väga olulised on ka mõned teised mineraalid. Boor ja magneesium aitavad oluliselt tõsta D-vitamiini taset organismis. Ilma boorita kaltsium korralikult ei imendu, ükskõik kui palju seda ka võtta. Boor aitab hoida ka östrogeeni taset, millest samuti sõltub osteoporoosi ennetamine.

Magneesium osaleb paljudes luus toimuvates biokeemilistes protsessides ja aitab kaltsiumit omastada. Tsink on samuti tähtis luude hõrenemise ennetamiseks, kuna tõhustab D-vitamiini toimet. Paraku on tänapäeva rafineeritud toidus seda mikroelementi liiga vähe.

Seega pole osteoporoosi vältimiseks vajalikud ainult kaltsium ja D-vitamiin, vaid tähtis on erinevate mineraalide ja vitamiinide kompleksne koortoime.

Sarnased artiklid