Miks peab sööma astelpajumarju?

01.08.2020
Shutterstock

Astelpaju on meie kodumaine supertoit.

Astelpaju

 

Astelpaju on meie kodumaine supertoit. Pole vaja joosta trendide sabas ning osta kalleid goji-marju, kui meil on olemas oma astelpajumarjad.

Raviomaduste poolest on raske leida astelpajule võrdset.

Astelpaju marjad on üks täiuslikumaid taimsete vitamiinide allikaid. Viljad sisaldavad C-vitamiini (sõltuvalt viljasordist 150–1600 mg %), vitamiine B1, B2, B6, B15, P, K ja E ning karotinoide. Astelpaju värsketes viljades on rohkesti koliini ,flavonoide, kumariine, parkaineid, eeterlikke õlisid, rasvhappeid, mineraalaineid.

Raviks tarvitatakse astelpaju vilju, mahla, lehti, koort ja seemnetest saadud õli. Astelpaju stimuleerib immuunsüsteemi ja ergutab hormonaalsüsteemi tegevust. Teda soovitatakse tarvitada üldtugevdava vahendina gripi ja teiste külmetushaiguste ajal,

Astelpaju okste koores ja viljades on alkaloid serotoniini, millel on tähtis osa keerulistes erutus- ja pidurdusprotsessides ning närviimpulsside edastamises. Serotoniin kaitseb hästi organismi radioaktiivse kiirguse eest, samuti pidurdab ta kudede patoloogilist vohamist (astelpaju koore alkoholtõmmist kasutatakse vähiravis)

 

Sügisel tasub varuda astelpajumarju sügavkülma. Sealt võib võtta õhtul peotäie külmkappi sulama ja hommikul segada lusikatäie meega ja panna pudru peale.

 

Sametine smuuti

 

Purusta paar peotäit jäiseid astelpajumarju blenderis. Lisa purk virsiku või aprikoosikompotti koos siirupiga ning sega ühtlaseks. Maitseb ka lastele.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid