Miks tekivad nahatüükad?

Kodutohter
09.01.2024
Shutterstock

Niinimetatud tüükaid võib olla erinevaid. Kõige klassikalisemad on soolatüükad, mille põhjuseks on papilloomiviirus, ja konnasilmad, mis on tekinud surve või hõõrumise tagajärjel.

Lisaks on veel nahanäsad, dermofibroomid, seborroiline keratoos vms Nahaaluse mügariku võib tekitada ka healoomuline rasvkasvaja ehk lipoom.

Kuna variante on mitmeid, siis oleks hea pöörduda alagatuseks perearsti poole kes oskab anda esmase hinnangu ja soovitused. Siis saab teada, kas apteegis käsimüügis olevate vahenditega saab edasi toimetada. Valikus on krüoteraapia ehk külmaravi või happeliste lahustega töötlemine. Esimese variandi puhul külmutatakse kogu tüügas kuni juureni ning see hakkab järgemööda eemalduma. Ravitava piirkonna alla võib tekkida n-ö külmavill või värvub nahk valgeks, kuid see on täiesti normaalne ning ei pea muretsema.

Kui eelistada tüüka eemaldamiseks happepreparaate, nagu näiteks salitsüülhape, sipelghape, trikloroäädikhape piimhape või teised lahused, siis neid on olemas pliiatsina , aga ka geelina, mis tuleb nahale kanda pisikese pintsliga. Happe baasil toimivad preparaadid tungivad samuti sügavale tüükasse ning kuivatavad selle. Ravikuuri pikkus oleneb tüüka vanusest, sügavusest ja suurusest. Seega ei maksa oodata ideaalset tulemust pärast ühekordset kasutamist.

Nende toodete puhul on oluline, et külmaaplikaator või happelahus kantaks ainult paksendi/tüüka peale, sest kõrval olev õrn nahk saab kiiresti kahjustada ja muutub valulikuks.

 

 

Sarnased artiklid