Millal võid sõita, kui oled võtnud?

Kodutohter
26.07.2021
Shutterstock

Kuigi endale tundub, et hommikul peale õhtust pidu on juba täitsa kindel tunne ja võib rooli taha istuda, siis see pole kindlasti tõde.

Alkoholi põletamist organismis ei saa kuidagi kiirendada. Paljud arvavad, et seda saab kiirendada ohtralt kohvi juues, kuid see on linnalegend. Maks põletab alkoholi täiesti omas tempos.

Kuigi alkoholi tarbinud inimene näib kainena, nõrgendab juba väike kogus reaktsioonikiirust.

Puhkusel olles juhtub, et õhtu sõprade, hea söögi ja alkoholiga venib varaste hommikutundideni. Kui peole on tuldud autoga, siis võib kergesti tunduda, et pole mul häda midagi ja auto tuleb ju koju viia. Loodetavasti on siis kõrval mõni sõber, kes selle mõtte maha laidab, sest enda seisundit on raske hinnata.

Alkoholi põlemine organismis sõltub paljudest teguritest, nagu kehakaal, iga ja muidugi see, kui palju ja millal on joodud. Eriti uljad on mehed, kes arvavad, et mis see natuke ikka mehele teeb. Täpset alkoholisisaldust veres näitab ikkagi alkomeeter, ise on seda raske ära arvata.

Ka pohmell on liikluses ohtlik seisund. Pohmellis on aju tasakaalust väljas, sest organism üritab alkoholimürgitusest jagu saada.

Kuigi tundub, et mõni inimene kannatab alkoholi hästi, suudab rääkida takerdumata ja valitseb oma liigutusi, siis tegelikult on ka temal reaktsioon aeglane ja kohmakas ning ajutegevus on aeglustunud. Selline inimene on liikluses aegsütikuga pomm. Ta võib juhtida autot tuttaval teel üsna asjalikult, kuid ei suuda reageerida, kui tekib mingi ootamatu situatsioon.

Aega, mida organism kulutab alkoholi põletamiseks, saab umbkaudu välja arvutada alkomeetriga, kuhu sisestatakse kehakaal, iga, sugu ja muidugi see, kui palju ja mida juuakse. Tulemus on umbkaudne, sest iga organism on erinev. Kuid nii saab välja selgitada, kui palju võib õhtul peol juua, et saaks hommikul rooli minna. Kui 60-kilone naine joob tunnis kaks väikest klaasi veini, siis vajab ta selle põletamiseks vähemalt kolme tundi. Kui 75-kilone mees joob tunnis kolm väikest klaasi veini, vajab ta taastumiseks nelja tundi.

Seega on liikluses kõige ohutum promillimäär null.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid