Mis on haamervarvas?
Kodutohter
21.04.2021
Shutterstock

Deformeerunud varvas on keskmisest lülist painutatud, meenutades visuaalselt haamrit.

Haamervarvas on teise, kolmanda, neljanda ja viienda varba deformatsioon. Deformeerunud varvas on keskmisest lülist painutatud, meenutades visuaalselt haamrit. Haiguse algstaadiumis on haamervarvas painduv ja hõlpsasti ravitav. Kui aga probleem jääb tähelepanuta, võivad liigesed fikseeruda ja varvas vajab operatiivset ravi.

Haamervarba kujunemine on seotud kas varbale langeva otsese koormuse või survega. Kitsaste ninadega jalatsid võivad olla küll silmale head vaadata, kuid suruvad samas varbaid kokku ja sunnivad need painutatud asendisse. Varvaste hõõrdumine vastu jalanõu sisekülge tekitab paksendeid ja sarvestumist, mis omakorda süvendab probleemi. Kõrged kontsad lükkavad omakorda labajalga alla, surudes varbad vastu jalanõud, tõstes rõhku ja painutades varbaid. Selle tulemusel lihased jäigastuvad ja kaotavad võime varvast sirutada isegi siis, kui segav jalanõu on ära võetud.

Haamervarba ravi algab pehme ja avara ninaosaga jalanõudest. Jalatsid peavad olema 1–1,2 cm pikemad kui pikim varvas. Vältida tuleb kitsaste kõrge kontsaga kingade kandmist. Tuleb teha harjutusi, mis on mõeldud varba liikuvuse taastamiseks. Üheks näiteks on varba ettevaatlik sirutamine või varvastega väikeste esemete põrandalt üles tõstmine. Samuti võib näiteks televiisorit vaadates või raamatut lugedes panna jalgade alla rätiku ja seda varvastega kortsutada.

Kui muu ei aita, siis kasutatakse varba liikuvuse taastamiseks ka operatsiooni.

Sarnased artiklid