Mis on külmunud õla sündroom?

Kodutohter
08.08.2021
Shutterstock

Külmunud õla sündroom ehk adhesiivne kapsuliit on haigus, mis piirab õlaliigese liikuvust ja põhjustab valu. Seda haigust põeb kolm kuni viis protsenti elanikest.

Liiges on ümbritsetud liigesekapsliga, mis tavaliselt on elastne ja veniv, võimaldades liigesel täies ulatuses liikuda. Kui õlaliigeses tekib põletik, siis liigesekapsel pakseneb ning tekivad liited. Sellega liigesekapsli elastsus väheneb, mis omakorda takistab liigese liikuvust ning käsi muutub õlaliigesest jäigaks.

Külmunud õla sündroomi tekkepõhjuseid siiani täpselt ei teata. Kirjeldatakse vaid haiguse kulgu: õlaliigest ümbritsev liigesekapsel, mis annab õlale liikuvuse, hakkab mingil põhjusel järk-järgult jäigastuma. Külmunud õla sündroomil on kolm arenemisjärku, millest esimene on valufaas: kindlate käeliigutustega tekib valu, mis aja jooksul suureneb; haigel käel magamine muutub ebamugavaks. Kuna valu võib vihjata teistelegi õlamuredele, on külmunud õla sündroomi diagnoosimine selles järgus keeruline.

Teine faas on jäigastumine, mis toob esile külma õla sündroomi eripära, kergendades selle diagnoosimist. Teises arengujärgus võib valu veel tunda, ent see hakkab taanduma ning tekib süvenev jäigastumine, mis tähendab, et liigest ei ole võimalik mingi nurga all üles tõsta. Näiteks pole võimalik pead pesta või naistel rinnahoidjat kinni panna, kuna kätt ei saa liigutada. Ka haige külje peal magamine muutub ebamugavaks.

Inimeste valulävi on erinev, mõni ei pane jäika õlga eriti tähelegi, magab lihtsalt teisel küljel ega tee igapäevaelus midagi, mis õla liikumist proovile paneks. Ka tööl ei pruugi õlg häirida, kui töötatakse istudes – kui sümptomid on kerge kuni mõõduka tugevusega ja kätt pole vaja kindla nurga all tõsta.

Põletikuvastased ravimid ja valuvaigistid on laialdaselt kasutusel haiguse ägedas faasis, kuid nende efekt on tavaliselt tagasihoidlik ja lühiajaline

Füsioteraapia on külmunud õlaliigese ravis kõige efektiivsem ning erinevate harjutustega on saadud häid ja väga häid tulemusi. Ravi kestvus on samas pikk, sageli üle 1–2 aasta. Hea ravitulemuse saamiseks ning valuvaba liigesliikuvuse taastamiseks on oluline esimeste sümptomite ilmnemisel pöörduda füsioterapeudi poole. Mida kiiremini alustatakse raviga, seda kiiremini taastub funktsioon.

Sarnased artiklid