Mõistliku tempoga kevadeks kergemaks

Kodutohter
31.01.2022
Shutterstock

Sageli seavad inimesed endale eesmärgiks mingi unelmakehakaalu, aga see pruugi tema kehatüübile üldse omane olla.

Iga inimese soovkehakuju on erinev. Sageli seavad inimesed endale eesmärgiks mingi unelmakehakaalu, aga see pruugi tema kehatüübile üldse omane olla. Enne peaks mõtlema, kas lisakilod on puhtalt kosmeetiline probleem või mõjuvad need halvasti ka tervisele.

Kõigepealt peaksid välja arvutama oma kehamassiindeksi. Järgmine asi on keha rasvaprotsent, mida küll ise mõõta ei saa, kuid seda saab teha kaalukabinettides ja mõnes apteegis, kus on nn kaalunurgad. Kolmandaks on tähtis talje ümbermõõt. Kõik need andmed näitavad, kas sul on ülekaalu tõttu mõne tõsise haiguse risk või mitte.
Kehamassiindeksi norm on 18,5 kuni 24,9. Kui see on juba üle 25, pead mõtlema, kuidas kiloke või paar söömisharjumuste muutmise või trenniga vähemaks saada. Oht algab alates 27st; aga kui kehamassiindeks on juba üle 29, on tegemist väga tõsise kaaluprobleemiga.
Mida vanemaks saad, seda rohkem kipub kaalu juurde tulema. Seetõttu on vaja selle probleemiga tegelda varem, kui kaalunumbrid ei ole veel suureks läinud.
Üldiselt on naiste ideaalne vööümbermõõt 80 cm. Kui see on alla 88 cm, pole veel väga hull, aga sellest üle küll.
Meestel loetakse normaalseks vööümbermõõduks alla 94 cm, vööümbermõõt üle 102 cm aga kujutab endast väga suurt riski tervisele. Üldjoontes: 100 cm on mehe vööümbermõõdu viimane piir – siis tuleb ennast tõsiselt käsile võtta. Kuid ka tõsine kättevõtmine tähendab kindlaid söögiaegu, tervislikku toitu ja rohkem liikumist, mitte aga mingit ekstreemset dieeti.

California ülikoolis läbi viidud uurinust selgus, et 83% inimestest, kes peavad mingit ekstreemset dieeti, võtavad kahe aasta jooksul tagasi kõik kaotatud kilod ja veel natuke lisaks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid