Liigesed liikuma!

Kodutohter
29.01.2021
Shutterstock

Kahjuks pole olemas ei ühte ega mitut toidu- ega toitainet, mis hoiaksid liigesevaevused meist täielikult eemale.

Liigesed on üks osa organismist ning saavad toitu ühisest katlast. Liiges toitub veresoonte ja vere kaudu. Kõik toitained, mida söögi-joogiga saame, liiguvad liigestesse, nagu ka igale poole mujale organismi. Liiges ei vaja eraldi toitaineid. Oluline on normaalne tervislik toitumine ja liigese liikumine – siis on ainevahetus liigeses parem ja paraneb ka selle verevarustus. Kuid liigesemäärde hulk, tänu millele liiges saab normaalselt liikuda, ei olene toidust. Ka ei sõltu sellest liigesekõhre elastsus, mis täidab liikumisel amortisaatori rolli. Liigesekõhr on meile kaasa antud, see kasvab ja areneb inimesega koos. Mida rohkem liigeseid liigutame, seda rohkem need aastate jooksul kuluvad. Mõnel on liigeste kulumine suurem, mõnel väiksem. Olenevalt ka pärilikkusest on mõnel sünnipäraselt kehvemad ja kuivemad liigesed.

Uuritud on ka glükosamiini ja kondroitiini mõju liigestele. Tulemused on vastukäivad, osadel patsientidel on see andnud tulemusi, osadel mitte.

Kurja juur on ka ülekaal. Liigsed kilod tulevad enamasti valest toitumisest, kui just ülekaalu ei soodusta mõni haigus. Nii või teisiti on see üks liigeste kulumist soodustavaid põhjusi.
Ülekaal mõjutab kindlasti põlve- ja puusaliigese artroosi, sest siis on koormus liigestele suurem kui muidu. Kui artroosihaige on suutnud kaalust alla võtta, on ka tema olemine märgatavalt parem, sest kulunud liigestele on hoopis väiksem koormus ning seega ka vaevusi vähem.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid