Sarnased sümptomid, erinevad tõved

Kodutohter
30.11.2022
Shutterstock

Talvisel ajal peitub sagedase kurguvalu põhjus pahatihti ninas.

Kui ninahingamine on takistatud, hingame tahes-tahtmata suu kaudu. Külm õhk, õhus olevad viirused, tolm jm, mille nina peaks filtreerima, satuvad neelu. Lisaks sellele muutuvad suu kaudu hingates neelu limaskestad karedaks, kuivaks ja tundlikuks. Neel ja kõri reageerivad suhteliselt kiiresti ka mitmesugustele psüühilistele teguritele.

Kui kurguvaluga kaasneb palavik ja kurgumandlite tursumine, võib tegemist olla kurgumandlite ägeda põletiku ehk angiiniga. Väikelastel on selle põhjustajaks sageli viirus, täiskasvanueas eri tüüpi bakterid.

Samalaadsete haigustunnustega on mononukleoos: tekib kurguvalu, palavik, kaelanäärmete turse ning mõnikord tursuvad ka silmad. Kuid erinevalt kurgumandlite põletiku tekitajast kutsub mononukleoosi esile viirus, mis levib piisknakkusena inimeselt inimesele, näiteks suudlemise teel.

Kõripõletikku põhjustab tavaliselt samuti viirus, tekib kurguvalu ja hääl muutub kähedaks, tavaliselt kaasneb väike palavik, sageli lisaks ka köha. Kroonilist kõripõletikku soodustavad erinevad hingamisteede ärritajad – suitsetamine, saastunud õhk töökohal ja kodus jm.

Äge neelupõletik kaasneb sageli ülemiste hingamisteede põletikuga, mida põhjustavad viirusnakkused ja gripp. Kõikide nende haiguste algfaasis saab abi apteegist retseptivabalt.

Sarnased artiklid