Vahel on rääkides näha, et mõnel inimesel on keel valge. Valge katt on bakterite mass, sama hambakatt, mis on hammastel.
Hambaid tuleks pesta hommikul ja õhtul. See juhend on ilmselt kõigile teada. Levinud praktika on ka hambavahede puhastamine. Kuid kas teadsite, et peaks ka keelt puhastama?
Keelt tuleb puhastada iga päev. Soovitatav on teha seda kaks korda päevas hambapesu ajal.
Kui puhastamine on keeruline, piisab isegi ühest korrast. See võtab aga vaid mõne sekundi.
Igapäevane keele puhastamine vähendab bakterite kogunemist suhu, kuna selle pinnale koguneb bakterimass täpselt nagu hammastelegi.
Keelele kogunev bakterikate põhjustab halba hingeõhku. Rohke katt võib rikkuda ka keele maitsetundlikkust. Selle eemaldamine on oluline ka üldise tervise jaoks, sest suu on värav infektsioonidele kogu kehas.
Suus elavad bakterid võivad põhjustada hammaste lagunemist ja igemepõletikku. Gingiviit võib levitada baktereid vereringesse, mis võib põhjustada nii südameinfarkti kui ka insulti.
Keele puhastamiseks on saadaval erinevaid keelekaabitsaid, kuid kasutada võib ka tavalist hambaharja või lusikat. Kui soovite puhastada elektrilise hambaharjaga, on soovitatav see protseduuri ajaks välja lülitada.
Keelekaabitsaid müüakse näiteks apteekides ja tervisetoodetele kauplustes. Pole vahet, mis tehnikaga keelt puhastada. Tasub proovida erinevaid vahendeid ja leida endale sobivaim.
Keele puhastamise ebameeldiv külg on see, et protseduur võib vallandada okserefleksi.
Puhastamise võib ajal hingata läbi nina. See leevendab refleksi.
Suuvett reklaamitakse mikroobe hävitava toime tõttu. Kuid keelekatu puhul ei piisa ainult suuveele lootmisest, parem on siiski see mehhaaniliselt eemaldada.