Valu jalataldades? Süüdlane võib olla Mortoni neuroom

Kodutohter
27.02.2023
Shutterstock

Kitsad kingad võivad põhjustada valulikku jalavalu, mis muudab kõndimise peaaegu võimatuks – eriti naistel.

Valu jalataldades? Süüdlane võib olla Mortoni neuroom või Mortoni neuralgia. See on pitsunud närv kolmanda ja neljanda varba vahel, mis sageli avaldub valuna jalalaba piirkonnas. Kõige sagedamini esineb haigus 20–60-aastastel naistel. Mortoni neuroomile on iseloomulik valu, tuimus või elektrilöögitaolised valusööstud päkas.

Kõndimisel taandub valu enamasti alles siis, kui jalanõu jalast võtta ning jalga masseerida ja venitada. Pealtnäha pole midagi märgata, jalg paistetab väga harva.
Mortoni neuroom on sageli seotud pöia pingega. Probleemi taga võivad olla elukutse, mis avaldab jalale tugevat survet, aktiivne sportimine või liiga kitsad jalanõud või kõrge kontsaga kingad. Valukogemus on individuaalne ning kõrged kontsad või isegi maratonijooks ei tekita kõigile probleeme. Kui jalad valutavad, tuleks eelistada laiu elastseid kingi.
Mortoni neuroom on sageli nii valus, et astumine muutub raskeks või isegi võimatuks. Selle tulemusena väldivad paljud haiged treeningut. Puhkus ja põletikuvastased ravimid on tõepoolest head esimesed ravimeetodid, kuid harva eemaldavad need valu lõplikult.
Kui puhkamine ei aita, tuleks pöörduda spetsialistide poole. Mortoni neuroomide esmased ravimeetodid on füsioteraapia ja individuaalsed sisetallad mis asetatakse kinga sisse.
See toetab jala põikivõlvi ja vähendab survet pöiale. Kui raviga soovitud vastust ei saavutata, võib proovida teisi ravimeetodeid, näiteks kortisooni süstimist.

Kui ükski kergem ravi ei aita, on operatsioon sageli viimane abinõu.
Operatsioonil vabastatakse või lõigatakse läbi kolmanda ja neljanda varba vaheline närv. Pärast protseduuri kaob valu täielikult, kuid samal ajal muutub kahjustatud varba piirkond tuimaks. Lihtne ja kiire operatsioon ei nõua pikki paranemisaegu ning närvi lõikamine ei piira jala kasutamist tulevikus.

Sarnased artiklid