Nimmevalu ja ishias on inimkonna igivana ja laialdaselt levinud probleem.
Radikulopaatia ehk rahvakeeli ishias ehk radikuliit on neuroloogiline sündroom, mille korral häirib inimest alaseljast tavaliselt ühte jalga kiirgav järsk valu ja tundehäired (nn sipelgate jooksmise tunne, põletav aisting, nõrkus, tuimus). Radikulopaatiat peetakse sageli istmikunärvi põletikuks, kuid viimast esineb harva.
Enamasti on vaevuste taga lülivaheketta ehk lülidevahelise diski väljasopistumine seljajukanali ja närvijuurte suunas. Diski surve närvijuurtele põhjustabki jalga kiirgavat valu. Vaevuste tekkepõhjust on vahel raske määrata, kuid selle taga võivad olla valed töövõtted (aiatöö tegemisel, raskute tõstmisel), sporditraumad, sundasendid, ülekaal, sidekoe elastsust mõjutavad pärilikud tegurid. Valu võib olla tugevam pärast pikka istumist või lamamist, ägeneda teatud asendis või kindlate liigutuste korral.
Ravis on võtmeroll erinevatel valu- ja põletikuvastastel ravimitel ning taastusravil, mis hõlmab ka võimlemisharjutusi. Mõnikord piisab valu leevendamiseks käsimüügiravimitest (paratsetamool, ibuprofeen), kuid vahel on vaja omavahel kombineerida mitut erineva toimega ravimit.
Mida varem on võimalik alustada füsioteraapiaga, seda parem ja kiirem on taastumine. Kui vähegi võimalik, ei tohiks voodisse lamama jääda kauemaks, kui hädasti vajalik. Pikemas plaanis pole abi ka toetava korseti kasutamisest. Valust hoolimata tuleks olla võimalikult aktiivne ja jätkata igapäevaste toimetustega nii palju, kui valu lubab. Väga hästi mõjuvad kõndimine ja ujumine.
Enamus haiguse all kannatajatest saab abi nendest konservatiivsetest vahenditest. Väike hulk patsiente vajavad siiski kirurgilist sekkumist, mille käigus närvijuurtele vajutav diskitükk eemaldatakse. See on vajalik juhul, kui muu ravi pole andnud tulemust või kui inimesel tekivad tunnused, mis viitavad kõigi närvijuurte survesündroomile (nn hobusesaba sündroom): tekivad tundehäired jalge vahel ning põie- ja soolekontrollihäired.
Kõigepealt peaks leidma valu põhjuse ja siis püüdma vastavalt põhjusele ka ravida.