Kolmiknärvi põletik on valus

Kodutohter
20.01.2022
Shutterstock

Paljud inimesed on hädas kolmiknärvipõletikuga, mis kipub aina korduma.

Kolmiknärvipõletik tekitab näopiirkonnas tugeva valu, ning see võib juhtuda kõigiga. Selle tekkimise põhjust ei teata täpselt. Põhiliseks kaebuseks on äkki tekkiv valusööst näo piirkonnas, mis kestab mõne sekundi ja esineb enamasti ühel näo poolel.
Tüüpilised kohad valu tekkeks on kolmiknärvi väljumiskohad koljuõõnest näole.

Kolmiknärv asub näos ning tal on kolm haru: ülemine, keskmine ja alumine. Ülemine on otsmiku piirkonnas, silmade ümbruses; keskmine põse ja oimu piirkonnas ning alumine alahuulel ja sellest allpool. Aeg-ajalt võivad valutada eri harud. Üldiselt ei teki kolmiknärvipõletik külmetamisest, kuid vinge tuul ja külm ilm võivad haigushoo vallandada.

Ravi oleneb sellest, kas närvivalu põhjus on teada. Selleks võib olla näiteks hambajuurepõletik, vöötohatis vm. Enamasti on aga põhjus selgusetu ja siis määratakse patsiendile ravim, mille toimeaine on karbamasepiin ja mis toimib 80% juhtudest. Enamikul juhtudel saadakse aja jooksul valu kontrolli alla. Kasutusel on ka teisi närviimpulssi mõjutavaid ravimeid. Kirurgilist ravi kohaldatakse ainult kontrollimatu valu korral, mis ei allu ravimitele.

Kahjuks jääb see sageli eluaegseks haiguseks, millest ei saagi vabaneda. Uuringutega on kindlaks tehtud, et kolmiknärvipõletik ei ole päritav haigus.

2015 lülitasid 84 torni ja kõrgehitist üle maailma, seal hulgas ka Tallinna Teletorn, oma valgustuse siniseks, et osaleda kampaanias "Light Up Teal", millega toetati kolmiknärvipõletikuga võitlevaid inimesi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid