Vastupidavus suureneb, sest toitained pakuvad kaitset!

Kodutohter
06.10.2022
Shutterstock

Kuidas toimib organismi vastupanuvõime?

Kui hoolitsete piisavalt mitmekesise, värvilise ja tervisliku menüü eest, saab teie organism lisajõudu viirustega võitlemiseks.
Vastupanu on vaja suurendada – mis on kiireim ja mugavam viis?
Vastupidavus kiiresti mingit toidulisandit kasutades ei suurene. Kõige tähtsam on toitumise terviklikkus ja selle planeerimisele tasub kulutada veidi aega ja vaeva. Regulaarne söögirütm ning tervislik ja mitmekesine toitumine loovad tugeva aluse organismi immuunkaitsele.
Köögiviljad, marjad ja puuviljad sisaldavad palju toitaineid, mis aitavad organismil optimaalselt toimida. Vastupanuvõimet saab aga veelgi tõsta vitamiinide, ürtide ja vürtside abil.

Mis tähtsus on C-vitamiinil gripi vastu võitlemisel?
C-vitamiin on oluline vitamiin immuunsuse säilitamisel ja võitluses haigustekitajatega. Ametlikes toitumissoovitustes on selle päevaseks vajaduseks määratud 75 mikrogrammi, kuid eriti gripihooajal on hea seda rohkem saada.
Kõige paremini suudab organism kasutada toidust saadud C-vitamiini ja seetõttu tuleks seda eelistada. Näiteks astelpaju on suurepärane C-vitamiini allikas ja isegi väike kogus suudab täita päevase soovitatava koguse. Lisaks sisaldab astelpaju ohtralt teisi immuunsust tõstvaid aineid, näiteks karotenoide ehk A-vitamiini lähteaineid.
Kui tahad C-vitamiini purgist võtta, on sobiv annus 200 milligrammi paar korda päevas. Kuna C-vitamiin on vees lahustuv, eemaldatakse toidulisanditest ja toidust saadav ülejääk organismist alati loomulikul teel koos uriiniga. Siiski tuleks vältida suuri päevaseid megaannuseid, kuna C-vitamiin võib happena ärritada magu.

Milline on D-vitamiini roll immuunsuse tugevdamisel?
D-vitamiin on pikka aega olnud teada, et see on luude tervise jaoks oluline vitamiin. Tänapäeval on sellel teadaolevalt oluline mõju ka resistentsusele. Näiteks koroonaviirushaigusega seoses on täheldatud, et madala D-vitamiini tasemega inimestel tekivad teistest sagedamini rasked hingamisteede sümptomid ning ka surevad sagedamini. Ametlikud toitumissoovitused soovitavad päevaseks tarbimiseks 10 mikrogrammi täiskasvanutele ja 20 mikrogrammi üle 75-aastastele inimestele.
Kui kõhkled, millises koguses D-vitamiini võtta, mine ja lase mõõta oma D-vitamiini taset veres.

Miks kasutatakse tsinki ka gripi raviks?
Tsink on mineraal, millel on kehas palju olulisi funktsioone. Samuti on see oluline hingamisteede infektsioonide ennetamisel ja ravis. Tsinki saab muu hulgas täisteratoodetest, lihast ja köögiviljadest.
Esimeste gripisümptomite korral tuleks aga tsinki võtta atsetaadi kujul suusprei või tabletina mitu korda päevas.
Kui tsink mõjub lokaalselt suu ja neelu limaskestadele, takistab see gripiviiruse paljunemist. Päevas võib paari päeva jooksul kasutada maksimaalselt 75 milligrammi tsinki, mis on ette nähtud gripi esimeste sümptomite korral.

Sarnased artiklid