Viirused kimbutavad ka lapsi

Kodutohter
27.09.2022
Shutterstock

Kuidas leevendada väikese ja suurema lapse külmetushaigust?

Viirused kimbutavad nohu, köha, kurguvalu ja palavikuga ka lapsi. Kui pisikese organism on vastupidav, pole viirustel nii hõlbus kurja teha. Mis aitab tervem olla?

Üldjuhul võivad alles üle 12aastased lapsed kasutada täiskasvanute ravimeid ja annuseid, kuid on ka erandeid. Isegi 11aastane võib välja paista nagu täiskasvanu ning ema-isa ei tule selle pealegi, et rohtu ostes teda veel lapseks pidada. Selget piiri ongi väga raske tõmmata: ei ole nii, et päev enne 12. sünnipäeva võib võtta ainult laste annuseid ja päev pärast seda täiskasvanu doose. Seda peab mõistusega võtma ja apteekriga arutama.

Aga kindlasti tuleb apteegist käsimüügiravimit ostma tulles öelda, et seda on vaja lapsele. Üldjuhul apteekrid küsivad ise: kas endale või lapsele? Aga igaühelt alati ei jõua, eriti kui on igapäevane kaup, näiteks kurgu- või köhatabletid, ja kui eraldi ei rõhutata, et lapsele, siis apteekril võib jääda mulje, et inimene soovib osta neid endale.

Ka lastel möödub viiruslik külmetushaigus iseenesest - viiruste vastu ravimit ei ole. Apteegist aga saab abi, millega külmetushaiguse võimalikke sümptomeid (nohu, köha, kurguvalu, palavik) leevendada.
Eriti väikesed lapsed on lasteaias ja koolis sõna otseses mõttes ninapidi koos. Siis on viirustel kerge ühelt teisele üle kolida.

Viiruslikke külmetushaigusi aitab ära hoida näiteks see, kui liikuda palju värskes õhus, kuid seejuures mitte külmetuda. Lastegi tervisele on kasulik mitmekesine toit. Aga kui paljud seda saavad ja tahavad? Kui lasteaias või koolis antakse sooja, mitmekesist toitu, siis aedvili, millest saab rohkesti vitamiine ja mineraalaineid, osale lihtsalt ei maitse. On ka peresid, kus tervislik toitumine jääb rahapuuduses unistuseks - peaasi, et laps saaks kõhu täis.

On ka neid, kes jätavad koolitoidu söömata ja lähevad pärast hamburgerit või saiakesi ostma. Kui vanemad suudavad tähelepanu pöörata, nii palju kui nende võimuses on, et lapsed sööksid mitmekülgset ja tasakaalustatud toitu, siis ei ole vaja turgutavaid preparaate tarvitada. Aga kui laps on lihtsalt kurnatud või pärast haigusperioodi võib teha vitamiinikuuri, kuid pidevalt pole vitamiine lisaks tarvis võtta.
Apteegis on ka spetsiaalselt lastele mõeldud polüvitamiine ja mineraale sisaldavaid preparaate: Valikus on närimistablette, mis on hea maitsega, tehtud spetsiaalselt lastele ning sisaldavad kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Neid on apteegis saada ka siirupina. Erinevaid preparaate on lastele pärast esimest eluaastat kuni 11-12 aastani välja. Nende sobivust vastavalt lapse vanusele küsige apteekrilt.

Sarnased artiklid