Beebiootuse kriisidest pääseb üle
Marika Vingissar
05.09.2017

Naise rasedusaegne tervis, toitumine ja liikumine mõjutavad loote arengut, sünnitust ning lapse ja naise edaspidist tervist. Kuidas mõjutab rasedus tervet naist ja milliste haiguste korral on rasedus seotud riskidega, küsisime Ida-Tallinna keskhaigla ämmaemandalt Mariliis Hundilt.

 

Lapseootele jäädes võib naine kogeda mitmesuguseid muutusi. Sageli on need esimesed märgid selle kohta, et ta on rase: iiveldus, rindade hellus ja imelikud isud on tüüpilised raseduse tunnusmärgid.

"Raseduse alguse poole, kui keha alles harjub uute hormoonidega, suureneb tihti unevajadus ja seetõttu tunnevad naised rohkem väsimust," räägib Mariliis Hunt. "Paljudele naistele annab rasedus kauni jume ja nad löövad lausa õitsele, kuid samal ajal valmistab lapseootus vaevusi isegi tervetele naistele ja paneb nende keha proovile.

Kuna raseduse ajal muutub naise kehakaal, siis kõhu kasvades muutub ka kehahoiak.

Rasedus suurendab koormust naise seljale, mistõttu osal naistel tekivad seljavalud. Kõhu suurenedes aitab seljavalusid leevendada bandaaži või kinesioteibi kasutamine – ämmaemandad oskavad rasedaid kinesioteipimisega ka aidata.

Rasedad kipuvad rohkem higistama, eriti raseduse lõpus.

Kuna limaskestad on kohevad, siis mõnel rasedal võib esineda tavalisest rohkem nina veritsemist, sest nuuskamisel lähevad haprad veresooned katki. Kuid kohevad limaskestad on vajalikud selleks, et muuta koed ja lihased pehmemaks ja elastsemaks ning valmistada naise keha ette lapse sünniks.

Raseduse lõppjärgus põhjustavad ebamugavustunnet ka rindkeresse surutud magu ja muud siseelundid.

Lisaks võivad survest tekkida hemorroidid ja veenilaiendid."

Samuti kannatavad rasedad iivelduse all. Paljud naised, kes iivelduse tõttu eriti midagi süüa ei saa, kardavad, et toidupuudus kahjustab loodet ja nende lapsuke jääb vajalikest ainetest ilma. "Kui tegemist on raseduse ajal üsna sageli esineva iiveldusega, mis on esimesel trimestril tavaline, siis loode vajalikest toitainetest ilma ei jää. Uuringud on näidanud, et see hirm on alusetu, sest loodus on nii sättinud, et laps saab kõik vajaliku kätte, kannatada võib ema ise," kinnitab ämmaemand.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid