Ennustused – uskuda või mitte?
Anneli Salk, psühholoogiline nõustaja
08.05.2018

 

Miks üks ennustus täitub, kuid teine mitte? Kas tõesti on saatus ette määratud ning seda pole võimalik endal muuta? Kus lõppeb juhus ja algab saatus?

 

 

Uudishimu on inimesele omane ning ikka ollakse huvitatud sellest, mida saatus tuua võib, ja käiakse ennustajate-teadjate juures lootuses oma tulevikku piiluda.

Ennustajaid ja ennustusviise on ohtralt ning iga huviline võib leida endale meelepärase tulevikuvaate. Loomulikult võib müstikahuviline osta raamatupoest ka tarokaardipaki koos selgitustega ning ise kodus endale ennustada nii palju, kui vähegi viitsib.

 

Kelle käsi kirjutab tulevikku?

See on filosoofiline küsimus: kui palju on meie elus ettemääratust, millest ei saa üle ega ümber, ning kui palju oleneb meie enda pealehakkamisest ja ettevõtlikkusest?

Rohkesti ringleb lugusid, kus ennustaja kuulutas tulevikku ning nii ka läks. Samal ajal on hulganisti juhtumeid, kus inimene jäi ootama – ootas ja ootas, kuid midagi ei juhtunud. Kas ennustaja eksis või tehti saatus universumi suures plaanis ümber? Või oleks pidanud inimene ise palehigis ennustuse täitumisele kaasa aitama või vähemalt mingilgi määral aktiivne olema?

Veel nähtamatu, tulevase eluloo piirjooned on ähmased. Palju oleneb iga inimese uskumisest: kas usutakse, et ollakse ise oma elu ja õnne sepp, või arvatakse, et kellegi nähtamatu usin käsi kirjutab stsenaariumi, mille järgi ta elab. Et elu on nagu kelgurada, mida mööda lihtsalt inertsist ja olenevalt lumeoludest vuhinal edasi liigutakse.

Ikka jäävad õhku küsimused: miks üks inimene jõudis laevale ja teine ei jõudnud, kui laev merereisil põhja läks? Kus lõppeb juhus ja algab saatus? Kui palju luuakse oma elukäiku ise?

 

Pane tähele tundesähvatusi

Oma tuleviku kavandamisel on tähtis teha vahet sündmustel, mida me saame ise juhtida, ning olukordadel, kus meie enda panusest suurt midagi ei sõltu.

Vanasõna ütleb, et magava kassi suhu hiir ei jookse. Kui on soovi midagi oma tulevikus saavutada või kogeda, peaks selleks ise oma panuse andma. Kui oma osa on tehtud, jääb loota heale õnnele, et asjad lähevad hästi.

Mõnel inimesel on erilisi kogemusi, kus ta on aimanud ette, milline eksamipilet tuleb, või on tundnud oma tulevase kaaslase esmakohtumisel ära ning teadnud, et just selle inimesega ta abiellub. Need on nagu sähvatused või aimused, mis kangastuvad tulevikust olevikku.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid