Hääl kähe nakkusest

Robert Aps
06.03.2018

 

Külmal aastaajal tekitab häälekähedust ja -kaotust põhiliselt nakkushaigus. "Kõripõletiku ehk larüngiidi põhjustajaks on enamasti viirus, sageli paragripp. Aga põletiku võivad esile kutsuda ka maohappest tingitud ärritus, suitsetamine, allergiad ja erinevad välised ärritajad," selgitab valvekliiniku arst Ingmar Lindström.

 

 

"Kõripõletikule on omane kähe hääl, mis on tingitud limaskestade ja häälepaelte tursest. Lisaks on tüüpiline haukuv köha. Haigust esineb peamiselt alla kolmeaastaste laste seas, sest nende hingamisteed on niigi ahtakesed. Limaskestade turse tõttu võib laste hingamine olla raskendatud ja nad võivad muutuda virilaks," räägib dr Lindström.

Larüngiit on enamasti viirushaigus, mistõttu tuleb seda sümptomite järgi eristada teistest võimalikest nakkustest. "Haukuv köha ja kähe hääl ongi kaks peamist märki sellest, et tegemist on just larüngiidi, mitte neelu-, kõrva- või ninapõletikuga," kinnitab arst.

 

Niiskus kuivusest parem

Kas kõripõletik on nii tõsine haigus, et vajab viivitamatut abi?

"Kõripõletik ei vaja üldjuhul tõsisemat meditsiinilist sekkumist – see taandub ajapikku ja enamasti kahe nädala jooksul," ütleb dr Lindström. "On leitud, et jahe ja niiske õhk aitab vaevuseid leevendada. Laps võiks olla näiteks lahtise akna juures või õues."

Täiskasvanutelgi soodustab kuiv ja tolmurohke õhk kõripõletiku teket. Kopsuvaenulik sisekliima ei aita ka ravile kaasa. Niiske toaõhk soodustab parema enesetunde loomist, kuna see teeb hingamise kergemaks. "Kui kellelgi on väga tugev atakk, siis tasub temaga minna kraanikausi juurde ja lasta kraanist kõige kuumemat vett. Vähemalt kraanikausi vahetus ümbruses muutub õhk tunduvalt niiskemaks," räägib arst.

 

Vähem rääkimist ja alkoholi

Larüngiidi korral teeb hääle kasutamise vähendamine ainult head. "Ideaalne oleks täielik puhkus rääkimisest, ent tavaelus on sellise soovituse järgimine äärmiselt keeruline. Kõige parem on larüngiidi korral rääkida vaikse ja pehme hääletooniga. Sosistamist tasub vältida, kuna see võib kõri veelgi rohkem ärritada," soovitab tohter.

Täiskasvanud peaksid võimalikult vähe tarvitama alkoholi. "Alkoholil on negatiivne toime, kuna see viib kehast vee välja, mille tulemusel muutuvad kõri limaskestad kuivemaks. Pealegi mõjutab alkoholi tarbimine kõrilihaste motoorikat, näiteks sundides inimest üleliia oma kõrilihaseid pingutama. Niiviisi tekib kõri piirkonnas tugev stress ja seegi ei aita paranemisele kaasa," sõnab Ingmar Lindström.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid