Selleks, et hammaste tervist hoida ja hambahaigusi ennetada, peab oma suuhügieeni eest hoolt kandma ja korrapäraselt hambaarsti külastama. Kuidas oma hammaste eest õigesti hoolitseda, räägib hambakliiniku Nordic peaarst Kristo Ivanov.
Ebapiisava suuhügieeni korral ladestuvad toidujäänused hammastele – tekib hambakatt. "Aja jooksul hakkavad hambakatus elavad bakterid oma elutegevuse käigus hambaemaili lagundama, mille tagajärjel tekib hambasse kaariesest auk," selgitab Kristo Ivanov.
"Korrapärase hambaarsti juures käimisega saame õigel ajal jälile alles tekkivatele hambaaukudele ja igemepõletikele, ning kui arst juhib tähelepanu nendele piirkondadele või probleemidele, siis on võimalik näiteks algavat hambakaariest pelgalt korraliku hambapesuga peatada."
Unarusse jäetud suuhügieen on kahjulik, aga samasugune halb mõju on ka hammaste liiga sagedasel harjamisel. "Soovitatav vaheaeg söömise ja hambapesu vahel on umbes 30 minutit, kuna söömisel tekib suuõõnes happerünnak, mille tagajärjel hambaid kattev email on vastuvõtlik hambaharja mehaanilisele toimele ning vahetult pärast sööki hambaid pestes saab hambaemail kahjustada. Nõrgenenud ja kahjustatud emailiga hambad on vastuvõtlikumad hambaaukude tekkele, samuti võib lisanduda nii-öelda tundlike hammaste probleem," nendib hambaarst.
Toidukordade vahel võib närida suhkruvaba närimiskummi, mis neutraliseerib happerünnaku suus. Siiski ei ole mõistlik nätsu tundide kaupa närida, sest see võib põhjustada alalõualiigeste ülekoormust ja valu. Kui närimiskummil maitse kaob, tuleks näts suust välja sülitada.
Hammaste pesemine
Hambaid peab harjama vähemalt kaks korda päevas: hommikul ja õhtul. Neid tuleb pesta täpselt nii kaua, kuni kõik hambad on ilusasti puhtaks saanud, keskmiselt 2–3 minutit.
"Alustada tuleks ülalõua hammaste välispindade puhastamisest, seejärel puhastada ülalõua hammaste suulaepoolsed pinnad ning korrata sama protseduuri alalõuahammastel. Sellisel juhul viiakse miinimumini risk, et mõni hammas jääb kogemata puhastamata. Harjamisliigutused peavad kulgema edasi-tagasi, harja tuleks pesemise ajal hoida umbes 45-kraadise nurga all, et harjased satuksid ka igemevakku," õpetab Kristo Ivanov.
Loe edasi ajakirjast...