Hiina meditsiini arst Rene Bürkland soovitab vaadata haigust kui õppetundi: järelikult on inimene teinud midagi valesti, et on terviserajalt kõrvale kaldunud. Hiina meditsiini põhieesmärk ongi aidata organism õigele rajale tagasi.
Hiina meditsiin on kuni 5000 aasta vanune meditsiiniharu, mis põhineb peamiselt taoismil, aga ka konfutsianismil. Dr Bürklandi sõnul on tegemist loodusteraapiaga, mille eesmärk on saavutada organismi sisemine tasakaal ning tasakaal keha ja väliskeskkonna vahel, et inimese organism saaks hakata ennast uuesti tervendama. "Kui organism funktsioneerib normaalselt, suudab ta enamiku asju ära lahendada," kinnitab ta.
Aitab kaasa isetervenemisele
"Iga arsti eesmärk, aga Hiina meditsiinis eriti, on näidata inimesele teed terviseni, mitte see, et sa annad talle käe ja käid ülejäänud elu tal käekõrval, nagu on krooniliste haigetega, kes peavad kogu aeg võtma ravimeid, et elus püsida. Aga kui sa aitad inimese õigele teele, siis ta käib ise edasi," räägib dr Bürkland ja rõhutab, et edasikäimiseks peab inimesel olema piisavalt teadmisi: et ta oskaks teha näiteks qigong'i võimlemist, shindō'd või joogat ning mõistaks hinnata oma keha märke ehk sümptomeid ja vastavalt reageerida kas toitumise, ravimtaimede või punktmassaažiga.
Rene Bürkland leiab, et ei ole mingit probleemi, kui kord aastas võtta peavalu vastu valuvaigistit, aga kui ravimite tarbimine on sage, siis see inimest korda ei tee: see võib küll võtta sümptomid ära, kuid ei ravi. Seevastu Hiina meditsiini abil saame keha toetada, nõnda et ta saab ise haigusest jagu, mis ongi dr Bürklandi hinnangul selle meditsiiniharu suurim pluss. "Ilmselgelt on palju haigusi, mille korral Hiina meditsiin jääb nõrgaks ega aita, mistõttu on vaja ka Lääne meditsiini. Üks ei välista teist," sõnab arst, toonitades, et omad tugevused on nii Hiina kui ka Lääne meditsiinil.
Eriti hea profülaktikaks
Hiina meditsiin aitab kõige paremini haiguse-eelsel ajal. "Kui inimese organism läheb tasakaalust välja, siis see ei tähenda veel haigust, aga keha hakkab märku andma, et midagi on korrast ära," räägib dr Bürkland ja toob näiteks tükitunde kurgus. "Lääne meditsiinis tehakse kõik uuringud ära, aga mitte midagi ei leita. Hiina meditsiini järgi on see probleem veel energeetilisel, mitte füüsilisel tasandil. Ja selliste sümptomite korral on Hiina meditsiiniga ravida lihtsam. Kui aga probleem läheb edasi, tükitunne on pikka aega ja ühel hetkel tekivad näiteks kilpnäärmeprobleemid, siis on juba palju raskem Hiina meditsiiniga ravida."
Arsti sõnul on Hiina meditsiin hea nii psühhosomaatiliste kui ka füüsiliste probleemide korral, samuti toetava ravina Lääne meditsiiniga koos krooniliste haiguste korral, operatsioonidest taastumisel, valu- ja vähiravis. "Aga eriti hea on ta profülaktikaks," ütleb ta, kinnitades, et kõige parem ongi pöörduda Hiina meditsiini arsti poole siis, kui veel midagi viga ei ole.
Loe edasi ajakirjast...