Keskealine naine Valgamaalt kirjutab: "Olen ilma suhtes väga tundlik. Kui õhurõhk muutub, tunnen end halvasti. Kas õhurõhu muutus mõjub ka vererõhule?"
Ainult õhurõhu mõju vererõhule on suhteliselt vähe uuritud, tavaliselt on vererõhu muutused seotud erinevate ilmastikunähtustega.
Selle kohta, kuidas ilm ja kliima tervisele mõjuvad, leidub uuringuandmeid ammusest ajast: juba antiikaja esimesi teadaolevaid arste Hippokrates on mitu näidet toonud. Eriti on ta märkinud ära ilma mõju meeleolule ja selle kaudu tervisele.
Infarkte igas kuus
Noore arstitudengina osalesin Venemaal üliõpilasteaduse konverentsil, kus üks huvitavamaid ettekandeid, mis meelde jäänud, oli uuring südamehaiguste sagenemise kohta õhurõhu languse perioodidel. Uurijad soovitasid siis ennetavalt tööle saata täiendavaid kiirabibrigaade.
Oma arstitöös, kui ravisin just ägedaid südameinfarkte, võtsin kokku kuude lõikes viie aasta infarktihaigete haigestumise ja saabumise intensiivravile. Infarkte oli siis palju näiteks märtsikuus, mida võib tõesti seletada kevadiselt heitliku ilma ja sagedase õhurõhu langusega. Üllatuslikult oli suurim infarkti haigestumine nendel aastatel hoopis juulikuus, mida ei osanud õhurõhu muutustega üldse kokku viia.
Loe edasi ajakirjast...