Imikute gaasivalud
20.09.2007

Üleliigseid gaase ja sellest tingitud kõhuvalu tuleb ette enamikul beebidest, ometi kannatavad mõned imikud selle all rohkem kui teised. Gaasivaludes vaevlev laps võib abituks muuta kogenuimagi ema. Kuidas küll oma pisikest aidata?

Kõhugaaside teke on iseenesest täiesti normaalne protsess. Rinnapiimas sisalduv laktoos (piimasuhkur) laguneb sooles mikroobide toimel, tekitades gaase. Kui neid koguneb soolde ülemäära, põhjustab see kõhuvalu.
Mitu tundi järjest nuttev laps tekitab vanemates ärevust ja ebakindlust, laps aga tunnetab seda ja nutab veelgi rohkem ning tekib omamoodi nõiaring. Lisaks neelab laps nutteski alla üleliigset õhku, mis omakorda probleemi süvendab.
Õhku satub seedetrakti ka süües, nii rinnast kui lutipudelist imedes. Rinnapiima koostis muutub iga imetamiskorra jooksul. Esmalt saab imik eelpiima, mis on lahja ja sisaldab palju valke ning laktoosi, lõpupiim aga on kaloririkkam, sisaldades rohkem rasva. Imikud, kes söövad liiga sageli ja vähe korraga, saavad ainult eelpiima ning neil esineb gaasivalusid rohkem. Seetõttu võiks lasta lapsel süüa ühest rinnast piisavalt kaua või pakkuda talle järgmisel korral sama rinda, et laps saaks ka lõpupiima kätte.
loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid