Immuunsus – lapse tervise raudrüü

Merilin Piirsalu
05.11.2014

 

Kuigi vanemad seda sooviks, ei suuda kahjuks viirustest ja külmetusest puutumata jääda ükski laps. Saku Tervisekeskuse pereõde Tiia Raudväli on seda meelt, et haigusi päriselt vältida ei saa, küll aga on võimalik teha kõik endast olenev, et vähem viiruseid külge jääks ja lapsed tervemana püsiks.

 

On tavaline, et nii lasteaia- kui ka koolilapsed peavad aeg-ajalt haiguse tõttu kodus olema. Küll on nina pisut tatine, vaevab köha või tõuseb palavik. Viirused kipuvad rohkem kimbutama eriti siis, kui lapsed peale suvevaheaega taas lasteaeda ja kooli lähevad.

"Põhjuseks on stress, meie kliima ning see, et palju lapsi saavad väikses ruumis kokku ja viirused pääsevad kergemini levima. Seda ei anna mitte kuidagi vältida," arvab pereõde. Ta nendib, et sügisel ja kevadel esinebki viiruseid rohkem kui muul ajal.

Paraku tuleb leppida ka sellega, et meie kliimas on nohu 5–7 korda aastas täiesti tavaline ja normaalne. "Seda enam, et väikesed lapsed ei pese kogu aeg käsi. Kõik ju kasutavad ukselinke, aevastavad ja köhivad ning võtavad selle sama käega kuskilt kinni. Lisaks piisknakkusele levivad nii ka pisikud."

 

Lihtsad reeglid

Selleks, et lapse immuunsüsteem oleks võimalikult tugev ja ta püsiks terve ning haigustele vähem vastuvõtlik, on tegelikult lihtsad reeglid.

"Väga palju loeb päevarežiim: õigel ajal üles, õigel ajal magama; enam-vähem kindlad söögiajad; hästi palju õues viibida, ükskõik, millise ilmaga. See kõik aitab kaasa, et laps oleks tervem. Režiimi võiks järgida ka nädalavahetusel. Pole vaja küll kell seitse või kaheksa üles tõusta, aga kindlasti ei tohiks päev läbi arvutis istuda," lausub Tiia Raudväli. Tema sõnul on mudilane kahtlemata tervem, kui ta on puhanud, rõõmus ja toitub tervislikult – see kõik tõstab oluliselt organismi vastupanuvõimet.

"Tänapäeval on palju erinevaid toitumissoovitusi, kuid neist äärmuslikud lastele ei sobi. Kõige parem oleks, kui laps sööks mitmekesiselt. Toiduks peaks olema rohkelt puu- ja juurvilju, erinevaid köögivilju, kuid ära ei tohiks unustada ka piima- ja lihatooteid.

Magusa tarbimist ei ole vaja täielikult keelata, aga sellele peaks seadma mõistlikud piirid. Laps ei pea iga päev kommi sööma. Ka sai sisaldab palju süsivesikuid, samuti kõik magusad joogid ja mahlad. Neis on liiga palju suhkrut ja nende tarbimist peaks piirama. Kuna liigne magus soodustab organismis mittekasulike bakterite ja seente kasvu, peaks just haige lapse menüü seda võimalikult vähe sisaldama," märgib pereõde.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid