Ise vastupidavaks, viirus väetimaks

Tekst Üllar Ende
13.09.2010

Viirused on meie kaaslased aasta ringi. Mõned meist on ka kuumal suvel nende küüsi sattunud. Iga-aastane viiruste suurem pealetung seisab kahjuks ees. Mida tugevam on organism, seda väetim on viirus meid kahjustama. Kuidas end külmetushaiguste vastu tugevdada, annab nõu Marja Apteegi proviisor Andre Vetka.

Proviisor Andre Vetka ütleb, et viirushaigused kimbutavad meid aasta ringi.
“On inimesi, kellel löövad viirushaigused välja isegi südasuvel. Ka kuumal ajal käis inimesi apteegis palaviku-, köha- ja nohurohtu küsimas. Viirushaiguste suurem hooaeg algab sügisel, kestab läbi talve ja veel kevadelgi.”
Ammu on teada tõde: mida tugevam on immuunsüsteem, seda vapram on organism võitlema viirushaigusega. Kui see ka tuleb, siis möödub kiiremini ning väiksema vaevaga.
Soovitatakse ikka: toituge tervislikult, sööge mitmekesist toitu, siis saate kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained. Kui palju on neid, kes seda suudavad ja kellel on see võimalik? Ja kas organism alati omastab kõik selle tervisliku, mida talle pakume?

Söök on see põhiline
Suvi oli kuum ja nii mõnedki ajasid läbi mitte just väga mitmekesise toiduga. Kas nüüd oleme vitamiinivaesemad?
“Arvan, et suveaeg pole negatiivselt mõjunud,” leiab Andre Vetka. “Nüüd saavad valmis eestimaised puu-, juur- ja köögiviljad, mida inimesed loodetavasti ka rohkem söövad.
Mida vähem on rafineerimata (töötlemata) toitu, seda paremini omastame sealt vitamiine ja mineraalaineid. Teine asi on see, kas ajakava lubab alati päeva jooksul toidukordi, kus saame süüa puu- ja juurvilju.
Vitamiini- ja mineraalainerikkad on ka täisterapudrud: näiteks tatra-, kruubi- ja neljaviljapuder.
Et vitamiine rohkem kätte saada, on üks nõks, mida ka ise kasutan: putru ei tohi keeta väga kaua, nagu paki peal kirjas, vaid tuleb lasta ainult keema tõusta ja siis jätta hauduma. See võtab küll natuke rohkem aega, kuid kasulikud vitamiinid säilivad paremini.
Mulle endale meeldib igal hommikul putru süüa: see annab energiat ja samas on see vitamiini- ja mineraalaineterikas söök, lisaks kiudained, mis aitavad ära hoida kõhukinnisust.
Miks mitte teha hommikul pudru kõrvale värske salat kas tomatist, kurgist või teistest köögiviljadest. Kui süüa värsket salatit ka päeval, on see organismile veel parem. Soovitan süüa kasulikku rukkileiba – näiteks mina ei osta koju saia ega sepikut kunagi.”

Keha saab, kuid põlgab ära
Võime küll süüa kosutavaid putrusid ja värskeid salateid, ent keha ei suuda neist kõike kasulikku kätte saada. Näiteks on kroonilisi haigusi, mille korral organism toitaineid täielikult ei omasta.
“Vitamiinide omastamist takistavad alkoholitarvitamine, suitsetamine ja liigne kohvijoomine,” ütleb Andre Vetka. “On kindlaks tehtud, et kui inimene on kurnatud, stressis, siis on vitamiinide imendumine raskendatud. Samuti võivad toitainete imendumist takistada seedekulglahaigused või infektsioon.

Loe edasi ajakirjast..

Sarnased artiklid