Jalutuskäik oma meeltes
Tekst Merilin Piirsalu
18.01.2014

Kas olete kunagi mõelnud, mida kujutab endast hüpnoos? Eelkõige seostub sellega vast midagi müstilist. Tihti võidakse arvata, et hüpnotiseerida lastes anname ennast kellegi teise meelevalda. Mida aga hüpnoos tegelikult endast kujutab ja mis sellest kasu võib olla, mõtestab lahti nõustaja-psühhoterapeut Aili Tamming.

Lühidalt öeldes on hüpnoos muutunud teadvuse seisund. Nõustaja sõnul on hüpnoosil mitmed eri tasandid. Teraapilisel eesmärgil ei kasutata kõige sügavamat hüpnoosi tasandit, mida praktiseeritakse lavahüpnoosis, sest siis ei ole inimese teadvus kogu aeg kohal. Teraapiat tehakse just selle mõttega, et inimene kogeks sügavaid asju ja suudaks neid ka meelde jätta. Lavahüpnoos tähendab eelkõige meelelahutust, hüpnoteraapia abil aga saab inimesi aidata.

Hüpnootiline seisund võimaldab väga sügavalt lõdvestuda nii, et on võimalik saada kontakti informatsiooni, mälestuste ja tunnetega, mis aja jooksul meisse on salvestunud. Soovi korral saab neid muuta ja mõjutada. Vastupidiselt levinud müüdile ei ole see ohtlik, vaid kasulik. Paljud meie sisse ladestunud kogemused, uskumused, tunded ja hoiakud on kujunenud elu takistavateks. Hüpnoos võimaldab muuta neid kogemusi igapäevast toimetulekut soodustavateks.

Lastel on terav taju

"Hüpnootiline seisund on meeleseisund, milles keha ja aju töötavad tavapärasest erinevalt. Sa tunned selle ära, kui selles viibid," usub nõustaja.

Kergel kujul hüpnootilist seisundit, milles oleme tajudele vastuvõtlikumad ja pigem tunnetame asju, kui mõtleme neist, tuleb ette igal inimesel. "Päeva jooksul veedame kõik mingi hetke sellises seisundis - kes rohkem, kes vähem. Une ja ärkveloleku piirimail on mõnikord selline moment, kui tunned, et vajud kuhugi ja ehmatad ennast tagasi," nendib Aili Tamming.

Terapeudi sõnul tunnistavad paljud inimesed, kes on lasknud endale hüpnoosi teha, et sarnane seisund on neile tuttav lapsepõlvest. Näiteks siis, kui nad pikutasid voodis ja ema või isa tuli head und soovima. "Lapsed tajuvad ja tunnetavad hästi vanemate emotsioone. Nad võivad alateadlikult lugeda infot, mis vanemaga kaasas käib - kas vanem on kohal, on ta mõtetega ära või on ta kurb. Laps võib ka tajuda, mis põhjusel vanemas kurbus on, sest tajumise seisundis saab tunnetele ligi."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid