Ülekaal on erektsioonihäirete tavaline põhjus. Ehkki leidub ravimeid, parandavad potentsi püsivalt vaid toitumine, liikumine ja piisav puhkus. Hea seksuaalelu ei sõltu nimelt vaid ühest organist. Selleks läheb tervet meest vaja.
Erektsioonihäire definitsioon on peaasjalikult lihtne: selle all mõistetakse suutmatust saavutada ja hoida rahuldava seksuaalvahekorra jaoks piisavat erektsiooni. Selle kohta, mis on piisav erektsioon ja milline rahuldust pakkuv seksuaalvahekord, võib loomulikult olla mitmesuguseid arvamusi.
Ravi vajab erektsiooniprobleem siis, kui umbes pooled vahekorrakatsed ebaõnnestuvad. Mõned ebaõnnestumised on seega lubatud. Tegelikult olekski üsna ebatavaline, kui iga kord, igas olukorras hakkama saadaks.
Õnnestunud seksi ei saa siiski mõõta mingi suurtükimehe päevaraamatuga. Hoopis tähtsam on kuulatleda oma tundeid. Asjast on põhjust arstiga rääkida hiljemalt siis, kui seks hakkab muret tekitama ja ebaõnnestumine hirmutab.
Probleemi taga võib olla nii füüsilisi kui ka vaimseid põhjuseid, enamasti küll mõlemaid. Üllataval kombel leidub erektsioonihädade taustal sageli ka liigseid kilosid. Üks kõige levinumatest erektsioonihäirete põhjustest ongi ülekaal - ligi 80% erektsioonihäire põdejaist on ülekaalulised.
Eluviisid närvutavad erektsiooni
Kilod iseenesest erektsioonihäireid ei vallanda. Neid põhjustavad ülekaaluga seotud terviseprobleemid, mis rikuvad vormi ja vereringet. Kõrgenenud vererõhk, suhkru- ja rasvaainevahetushäired, südame-veresoonkonnahaigused ning diabeet nõrgestavad potentsi. Mõju võib olla ka vastupidine: erektsioonihäire võib olla hoiatus näiteks arenemisjärgus südamehaigusest.
Kui kehamassiindeks on üle 30, on erektsioonihäirete risk juba märkimisväärne. Aja jooksul võib ülekaal tõsta ka muude uroloogiliste probleemide, näiteks eesnäärme suurenemise riski.
Tegelikult on erektsioonihäired sageli meeldetuletus mehele, et kere ei pea enam samade eluviiside juures elutempole vastu: kui on kogu aeg kiire ja töö tekitab pidevat stressi, liikumisharrastused jäävad tagaplaanile ning ka toiduvalikule ei jõua piisavalt tähelepanu pöörata. Kui pikaajaline stress kurnab ja uni on häiritud.
Eriti tõhus viis erektsiooni kaotamiseks on suitsetamine. Nikotiin ahendab veresooni ja nõrgestab vereringet. Sama toime on adrenaliinil, mille eritumist soodustab närvitsemine, pinge ja krooniline stress.
Ka rohke alkoholi tarvitamine muudab aja jooksul hormonaalset tasakaalu nii, et seksiisu väheneb ja erektsioon nõrgeneb.
Loe edasi ajakirjast...