Kas šokolaad on tervislik?

Marika Vingissar
05.12.2017

Šokolaad pakub naudingut – sellega võib end premeerida pärast pikka ja väsitavat tööpäeva diivanil lugedes või televiisorit vaadates. Ehkki viimasel ajal on palju kirjutatud šokolaadi tervislikkusest, peaks seda ikkagi tarvitama mõistlikus koguses.

 

  1. Šokolaad parandab meeleolu ja teeb rõõmsaks

Tõde. Šokolaadis on palju endorfiine ehk niinimetatud rõõmuhormoone, mis tõstavad meeleolu ja suurendavad õnnetunnet. Kuid nende mõju ei kesta pikalt. Ja selleks peab šokolaad maitsema. Kui tegelikult maitseb piimašokolaad, aga süüakse tumedat šokolaadi, sest seda peetakse tervislikumaks, ei pruugi oodatud reaktsiooni tulla. Ilma südametunnistuse piinadeta võib süüa päevas üks-kaks tükki oma lemmikšokolaadi.

 

  1. Šokolaad ergutab nii nagu kohv

Nii ja naa. Nii šokolaadis kui ka kohvis on ergutavat ainet kofeiini. Tumedat šokolaadi, kus on vähemalt 50 protsenti kakaod, peab sööma 100 grammi, et saada sama kofeiinikogus, mis on tassis kohvis. Sellest hoolimata peaksid lapsed ja kofeiini suhtes tundlikud täiskasvanud vältima just õhtuti tumeda šokolaadi söömist, sest see võib häirida und. Piimašokolaad sisaldab kofeiini vähem kui tume šokolaad.

 

  1. Šokolaad tekitab sõltuvust

Müüt. Viimased uuringud on näidanud, et ükski toiduaine eraldi sõltuvust ei tekita. Kuid söömine ise võib sõltuvust põhjustada küll. Täpsemalt satub inimene sõltuvusse heaolutundest, mis söömisele järgneb. Tihti otsitakse seda tunnet just toiduainetest, mis sisaldavad rasva, suhkrut ja piima, nagu šokolaad ja jäätis. Üks teooria on, et samu aineid sisaldab ka emapiim ning neid süües püütakse leida turvatunnet.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid