Keskiga teeb keskelt kehakamaks

Mai Maser, toitumisteadlane
05.06.2015

 

On inimesi, kes on noorena peened kui piitsavarred. Kui aga kuldne keskiga kätte jõuab, tuleb "päästevöö" ümber või kõht ette. Kas see on ainult liigsöömisest või ka muust?

 

Elukaarti mööda tuleb meil kõigil sammuda halastamatu järjepidevusega. Pole vahet, kas oleme sündinud tüdruku või poisina – ikka jõuame aste-astmelt hällist mängumaale, koolist tööametitesse ja kunagi ka teenitud vanaduspuhkusele.

Koos kasvamisega muutub ka keha lakkamatult, tehes läbi ealised välimuse ja organismi talituslikkuse muutused.

 

Vööümbermõõt suureneb

Üks häirivamaid asju on kehakaalu ja vööümbermõõdu suurenemine koos vanusega. Selle põhjusi on mitmeid, nagu

liikumise ja koos sellega lihaskoe vähenemine;

harjumus süüa 50-aastaselt sama palju kui 30-aastaselt;

suurenev tööpinge ja stress;

vananemisest tingitud eakohased hormonaalsed muutused.

Kui eluviisi võib muuta aktiivsemaks ja tervislikumaks, siis hormonaalseid muutusi saab väga vähe mõjutada ning nendega tuleb leppida.

Väga olulised eluolu reguleerijad on (sugu)hormoonid, sest inimkonna suurim eesmärk on elu hoida ja järglasi saada. Hormoonid teevad tööd omal moel nii meestel kui ka naistel. Asjata tahab inimene tänapäeval ise vägisi sekkuda kõigisse protsessidesse, kuid loodus on enamasti meist targem.

 

Naistel östrogeen

Naistel on suguhormoon östrogeenil võimas roll äratada puberteedieas rindade, reite ja tuharate rasvarakud, mis muudavad keha naiselikuks. Juba see muutus võib tütarlapsi väga häirida, kuid tavaliselt pikkuskasvu ja vanuse suurenemisega kehavormid tasakaalustuvad.

Raseduse korral aitavad aga rasvarakud kaasa rinnapiima tekkele ja kaitsevad last.

Menopausi lähenedes hoiavad rasvarakud östrogeeni taset, et naine oleks veel viljastumisvõimeline. Ent hormooni tootmine ei ole rasvarakkude esmane ülesanne ja need teevad seda kehvasti. Et seda ülesannet täitma hakata, peavad rasvarakud suurenema ja rohkem tööd tegema. Kui veel 20–30-aastaselt tekkis rasvkude peamiselt reitele ja puusadele, siis nüüd kõhule ja talje piirkonda. Neerupealised toodavad hormoon testosterooni ning rasvarakud muudavad selle östrogeeniks.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid