Kodune allergiaoht vähemaks
Elise Järvik
13.11.2017

 

Allergia on heaoluriikides aina suurem probleem: on pakutud, et selle all kannatab ligi kolmandik elanikkonnast. Ometi võib kindlaid asju järgides allergiariski vähendada. Mida oma elamises tähele panna, et end selle eest hoida, uurisime Eesti allergialiidu nõustajalt allergoloog Maie Laanistelt.

 

 

Vastuseks küsimusele, kuidas allergiaohtu vähendada, naerab eluaegne allergoloog esmalt, et kui seda teaks, saaks Nobeli preemia, ent jätkab siis tõsisemalt: "Sellele on iseenesest väga lihtne vastus: tuleb elada tervislikult. Õige toit, puhas loodus, puhas kodu – need on põhilised asjad, mis peaksid olema tähele pandud."

Tervisliku toiduvaliku kohta kehtib dr Laaniste sõnul rusikareegel, et mida värskem ja mahedam söögipoolis, seda parem nii lastele kui ka täiskasvanutele. Lisaks rõhutab ta, et toit peaks olema mitmekesine: "Et saaks kõik kätte toidust, mitte ei peaks tablette kõrvale neelama."

Väljas, iseäranis looduses, ollakse Maie Laaniste hinnangu järgi tänapäeval väga vähe, selmet veedetakse küllaltki palju aega siseruumides. Seepärast tuleb jälgida, et keskkond, milles inimene suurema osa ajast viibib, oleks võimalikult allergiaohutu.

 

Piisab lapist, veest ja seebist

Peatähtis on allergoloogi kinnitusel see, et ruumid oleksid hästi ja õigesti koristatud. Sealjuures on vaja silmas pidada, et oleks korralik tolmuimeja, mis toas tolmu laiali ei aja, ning õiged pesuvahendid.

"Põhiline on kasutada ikkagi lappi, vett ja seepi," ütleb dr Laaniste, toonitades, et pole mingit põhjust muretseda iga asja tarvis oma puhastusvahendit, mis justkui iseenesest selle puhtaks teeb. "Alati kui ma vaatan neid reklaame, ajab mind naerma, kust nad küll nii mustad pinnad võtavad, mida nad seal imevahenditega puhastama hakkavad. Kui tekib regulaarne harjumus, et iga asja, mis mul maha läheb, puhastan kohe niiske lapiga ära, siis ei tekigi niisuguseid pindu, mida on vaja suure keemiaga puhastada," sõnab ta.

Allergoloog soovitab taas ausse tõsta vanaemade koristusnipid: "Hea puhastusvahend, mida tänapäeval küll eriti saada ei ole, on puutuhk, aga seda on natukene palju nõuda. Söögisooda on kindlasti asi, mis võiks igas kodus olla, samuti äädikas – see puhastab kõiksuguseid asju, kui seda natuke vee hulka panna."

Kui aga siiski eelistatakse kauplustes müüdavaid puhastusvahendeid, tuleks valida tooted, mis on lõhnatud ja mitteärritavad, soovitatavalt ökomärgisega, ning kindlasti peab neid doseerima õigesti. Teadma peaks sedagi, et puhastusainet tuleb valada vette, mitte vastupidi, sest siis aurustub seda vähem.

Loe edasi ajakirjast

Sarnased artiklid