Kui kõht pärast sünnitust iseenesest ei taastu ning ka treening märgatavat muutust ei too, võib tegemist olla kõhusirglihase lahknemise ehk diastaasiga. Mis see täpsemalt on ja mida selle korral ette võtta, selgitab kõhukliiniku füsioterapeut Helle Nurmsalu.
Kahest lihasekimbust koosnev kõhusirglihas algab roietelt ja rinnakult, kulgeb piki eesmist kõhuõõne seina mõlemal pool kõhu keskjoont ning kinnitub häbemeluule. "Raseduse ajal peab kõhusein oma mõõtmetelt hästi palju suurenema. Füsioloogiliselt on kõhulihas loodud venima pikisuunas. Kui aga kõht kasvab väga suureks – olgu põhjuseks suur kaalutõus, lootevee rohkus või lihtsalt nõrgad kõhulihased –, venib lihaseid ühendav sidekude liiga palju külgsuunas, ja siis tekivadki probleemid," selgitab Helle Nurmsalu.
Diastaasi korral võib seliliasendis märgata kõhu keskjoonel kühmu, vagu või isegi auku. "Tegelikult auku lihastes ei ole, kuid muutused kõhu keskjoonel hakkavad mõjutama lihaste tööd. Väga tihti ei aktiveeru süvalihased enam nii, nagu nad peaksid, ning välimised lihased hakkavad nende tööd kompenseerima, muutudes üleaktiivseks," räägib füsioterapeut ning rõhutab, et tegu ei ole üksnes kosmeetilise probleemiga, vaid häiritud on kogu kere keskosa stabiilsus, mistõttu võivad sellega kaasneda ka muud hädad, nagu alaselja- ja vaagnavalud, rühihäired, uriinilekked, songad, allavajed ning isegi hingamisraskused.
Sünnitanud naistel sage mure
Diastaasi võib esineda ka meestel, lastel ja mittesünnitanud naistel, aga peamiselt on see just sünnitanud naiste probleem, kusjuures riski lisavad ka järjestikused sünnitused. Sageli soovitakse saada lapsi väikese vahega ning ei pöörata piisavalt tähelepanu oma keha taastamisele iga raseduse järel.
"Pärast esimest last võib väliselt kõik korras olla, kuid arvestama peab, et raseduse järel ei ole kõhulihased enam nii tugevad kui varem. Kui naine ei ole trenniskäija ega ole ka teadlik sellest, kui oluline on lihaste tugevdamine pärast iga rasedust, siis võib tekkida kõhuseinte ülevenitus ja kõht enam ilusasti ei taastu. Pärast korduvaid rasedusi on diastaas ikka väga-väga sage," kinnitab Helle Nurmsalu.
Kuigi tegemist on levinud hädaga – uuringute järgi esineb kõhusirglihase diastaasi umbkaudu 60 protsendil sünnitanud naistel –, jääb see pahatihti diagnoosimata ning teadmatusest võib inimene diastaasi süvendada, kasutades raskusi (sh lapsi) tõstes vääraid võtteid või treenides valesti. Seepärast on väga tähtis pöörduda kohe pärast sünnitust spetsialisti poole, kes õpetab oma keha tunnetama ning näitab ette sobivad harjutused.
Loe edasi ajakirjast...