Kui huuleohatis tuleb peidust välja

Tekst Aive Antsov
10.03.2012

Eriti külmal ajal kipub lastel, kelle organism on juba nakatunud huuleohatist põhjustavasse viirusesse, huule peale ilmuma ohatis, mis alguses väikese villikesena esile kerkides võib viimaks enda alla haarata päris suure ala huule ümbruses.

Huuleherpese iseloomust räägib Tartu ülikooli kliinikumi nakkushaiguste arst Eda Tamm.

"Huuleherpese ehk huuleohatise tekitaja on viirus, mille teaduslik nimi on herpes simplex 1 tüüpi viirus," selgitab dr Tamm sissejuhatuseks, rääkides sellest suhteliselt kergesti levivast viiruse tüübist.

Nakatumine enamasti lapseeas
Tohtri sõnul toimub nakatumine viirusega enamasti juba lapseeas. Samal ajal ei pruugi esialgu sellest, et laps on ohatise tekitaja endale saanud, sageli ühtegi selget ja silmaga arusaadavat märki olla, sest esmane nakatumine lapseeas toimubki suuresti just ilma sümptomiteta.

Esmane huuleherpest edasi kandvasse viirusesse nakatumine toimub tavaliselt vahemikus kuuendast elukuust kuni viienda eluaastani. On täheldatud, et viimase kahekümne aasta jooksul on üleilmne herpesviirusnakkuste sagenemine suurenenud. Seejuures esineb päris suurel osal nakatunud inimestel asümptoomset viiruskandlust. See tähendab, et inimene on küll viirusesse nakatunud, kuid tal puuduvad aktiivsed haigusnähud.

"Uuringud on näidanud, et umbes 20% alla 5-aastastest lastest on viirusega nakatunud. Täiskasvanueaks on nakatunuid juba 50-75%," ütleb dr Eda Tamm.

Annab villikestega märku
Mis aga iseloomustavad ohatise levikut organismis siis, kui herpes simplex 1 tüüpi viirus on lapse kehas kindlalt kanda kinnitanud ja sellest tekivad juba selgelt silmaga nähtavad märgid?

"Ohatisele on iseloomulikud väikesed villid huultel, suuümbruses või suu limaskestal," selgitab dr Tamm. Üks-kaks päeva enne villikeste teket tunneb laps tavaliselt valulikkust, kihelust ja kõrvetustunnet lööbe tekke piirkonnas. Tavaliselt tekib 3-5 villikest, millest ühe-kahe päevaga tekivad väikesed haavandikesed, mis kattuvad koorikutega ja paranevad täielikult 8.-10. päevaks. Valu taandub tavaliselt nelja-viie päeva jooksul. Nakkusohtlik on haige dr Tamme sõnul kaks-kolm päeva.

Mitte ainult huultel
Kui laps nakatub ohatisse esimest korda, siis 20-30% esmastest nakkusjuhtudest võib haigus kulgeda ägedalt suu limaskesta põletiku ehk herpeetilise stomatiidina. Sellisel juhul ei teki villid ainult huultele, vaid ka suu limaskestale, keelele ja igemetele.

"Villid lähevad katki ning tekivad haavandikesed, mis kattuvad valkjaskollase katuga. Tavaliselt on lapsel siis kõrge palavik ja üldine enesetunne on häiritud," kirjeldab Eda Tamm haigusnähtusid. "Valu tõttu suus ei saa laps süüa ning mõnikord võib keelduda ka joogist. Raskematel juhtudel tekib lapsel vedelikupuudus, mistõttu ta vajab haiglaravi. Sellistest haigusnähtudest paranemine võib kesta 10-14 päeva."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid