Kui oled lukus

Marika Vingissar
04.10.2016

Kas luurad oma mehe järele või kerjad kogu aeg kiitust? Ava oma tundelukud, siis õpid endast aru saama ja parandama oma inimsuhteid.

 

 

Need teevad meist tänitavad elukaaslased, ülikriitilised vanemad ja põhjuseta solvuvad sõbrad. Need sünnitavad täielikke perfektsioniste, kõige halvemaks valmis olevaid pessimiste ja igavesi eneseohverdajaid.

Kõiki neid iseloomujooni ja nende põhjustatud sassis inimsuhteid võib seletada terminiga tundelukud.

 

Lapsepõlv mõjutab

Tundelukkudega saab seletada, miks lapsepõlv mõjutab nii palju täiskasvanuea inimsuhteid. Tundelukud on käitumismallid, mille abil inimene õpib lapsepõlves hakkama saama. Laps õpib näiteks olema ettevaatlik oma kergesti ärrituva emaga või meelitama oma ainult head tunnistust nõudvat isa. Täiskasvanueas hakkavad need vanad käitumismallid segama: nad panevad kartma autoriteete või pürgima ülima täiuslikkuse poole. See teooria on pärit Ameerika psühhiaatrilt Jeffrey E. Youngilt.

Tundelukud tekivad, kui lapse või nooruki vajadusi ei rahuldata ja ta peab õppima selgeks ellujäämismehhanismid, mille abil toime tulla. Ellujäämismehhanismid tekivad, kui laps ei saa piisavalt tähelepanu, turvatunnet, armastust või heakskiitu.

Tundelukke tekitab näiteks selline kodu, kus arvatakse, et last pole vaja kiita. Kuna laps kiitust vajab, siis püüab ta seda iga hinna eest võita ja olla oma spordi- või koolisaavutustega nende vääriline. Aja jooksul kasvab temast sooritaja, kes üritab nui neljaks oma andekust tõestada.

Igaühel meist on oma tundelukud, kuigi peame oma lapsepõlve õnnelikuks. Kuna täiuslikke vanemaid pole, on iga laps saanud vahel asjatult pragada.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid