Kui põies põletab

Tekst Riina Reiman
12.05.2011

Kas see ainult näib või ongi nii, et põiepõletik kiusab naissugu meestest rohkem? Kas põdurat põit peaks pidevalt poputama? Isegi suvel? Kui ohtlik haigus põiepõletik on? Kuidas hoida oma põis terve?

Perearst ja üleriigilise perearsti nõuandetelefoni 1220 arst-projektijuht Lauri Laas kinnitab arvamust, et tüdrukutele ja naistele kipub põiepõletik rohkem külge ning palub kõikidel meestel (vanusest olenemata) suhtuda ülitõsiselt olukorda, kui põis teeb muret, et hiljem ei tuleks oma hoolimatust kahetseda.

Soolised erinevused
"Kuni põieni on poistel ja tüdrukutel süsteem ühesugune; vahe tekib seal, kus uriin välja voolab. Tüdrukutel on põieni maad 3-4 cm, poistel aga lisandub ka suguti pikkus. Sellest lähtuvalt on poistel põis väliskeskkonna eest rohkem kaitstud ning põiehädasid tihti ei esine," kirjeldab dr Laas, mille poolest meessoo anatoomia tervislikum on.

"Tüdrukutel tekib põiepõletik kergesti kas külmetusest või bakterist (pärasoolest satuvad põide mikroobid). Põie limaskestal on küll oma kaitse, aga näiteks külma saades tekib limaskesta kahjustus ja nõnda probleemid algavadki."

Põiepõletiku tunnused
Lauri Laas nimetab esmasteks ilminguteks põie tühjendamisega seotud vaevusi - sagenenud või valulik urineerimine korraga väikeses koguses; eriti ägeda põletiku korral võib uriinis olla ka verd. Vastupidiselt paljude ekslikule arvamusele, et põletik tähendab pidevat sirtsutamisvajadust, on spetsiifiliseks kaebuseks hoopis valu urineerimise lõpuosas.

"Põie limaskest on põletikus. Seni kuni uriini väljutatakse, näib kõik korras olevat ehk ebamugavust pole, aga siis, kui põis tõmbub kokku, et viimast uriini välja pigistada, tekib tugev valu, mis on tingitud põletikulisest limaskestast," selgitab perearst. Sageli kipuvad mitte ainult lapsed, vaid ka täiskasvanud hirmust valu vastu põie tühjendamist edasi lükkama. Lapsed nutavad ja kardavad ning võivad suure hirmu tõttu nuttes pissimist mitu tundi edasi lükata. Sellisel juhul tuleb laps panna sooja vette istuma ja tähelepanu mujale juhtides lasta sinna sisse pissida, sest siis pole valus ja laps saab julguse tagasi.

Mõned tohtrid soovitavad vette lisada desinfitseerivat kaaliumpermanganaati, kuid sellega tuleb olla väga ettevaatlik. Vesi peab olema vaid õrnalt roosakas ega tohi sisaldada ühtegi imepisikest graanulit, sest vastasel korral võib saada tugeva naha- ja limaskesta põletuse. Sellepärast peab Lauri Laas parimaks ning ohutumaks variandiks pissimist kummeli tee sisse.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid