Kui toit teeb lapsele liiga
Tekst Kati Paal, perearst Fotod 123rf
08.04.2014

 

Esimestel eluaastatel keerleb lapse elu paljuski söömise ümber. Kui tema seedetegevus muutub või tal ilmneb nahalööve, tekib kohe mõte: ehk tuleb vaevus toidust. Kas see on toiduallergia või toidutalumatus ja kuidas aru saada, mille suhtes? Vastuse leidmine ei ole ka arstidel üheselt lihtne. Paljudele küsimustele annavad vastuse uuringud, teistele aga aeg.

 

Imikueas esineb üsna sageli piimavalguallergiat. Ehk just sellepärast aetakse see sageli segamini piimasuhkru ehk laktoosi talumatusega, mida imiku- ja väikelapseeas praktiliselt ei esine. Tegemist on kahe täiesti erineva talumatusega, mille suurim erinevus haiguspildi järgi on nahalööbe olemasolu:

  •      piimavalguallergia korral ilmneb nahalööve (atoopiline dermatiit) väga sageli;
  •      piimasuhkrutalumatuse korral tekivad rohkem seedekulgla vaevused (gaasid, kõhuvalu, kõhulahtisus) ja nahapõletikku tavaliselt ei ole.

Samuti ei tohi segamini ajada teraviljaallergiat, millest laps tavaliselt välja kasvab, ning teraviljavalgu talumatust ehk tsöliaakiat, mille korral on vajalikud eluaegsed toidupiirangud.

 

Laktoositalumatus

 

Kuigi umbes 20% täiskasvanutest ei talu piimasuhkrut, ei teki laktoositalumatus tavaliselt imikueas.

 

Piimasuhkur ei imendu hästi

Laktaas on ensüüm, mis moodustub peensoole pinnaepiteelis ja mille ülesandeks on piimasuhkru ehk laktoosi lagundamine peensooles. Hüpolaktaasia ehk laktaasi hulga vähenemise korral on häiritud piimasuhkru normaalne lagundamine ja imendumine. Imendumata laktoos tekitab kõhulahtisust, -puhitust ja -gaase ning röhitsusi.

Üliharva esineb kaasasündinud laktaasipuudust, mille korral ilmnevad äge kõhulahtisus ja kõhuvalu juba vastsündinueas, kuna imiku organism ei suuda sel juhul lagundada rinnapiimas olevat laktoosi. Kuid nagu öeldud, on tegemist väga harva esineva haigusega.

 

Võib olla ka mööduv

Rinnapiim on liigispetsiifiline, teisisõnu: spetsiaalselt inimlapse jaoks mõeldud ning temale kõige kergemini seeditav toit, mille koostis muutub lapse kasvamise ja vajaduse järgi. Nii on iga ema rinnapiim just oma lapsele parim toit ning enamasti on imiku ja väikelapse organismis laktaasi piisavalt.

Laktaasi hulk hakkab mõnikord päriliku eelsoodumuse korral (pereliikmetel või lähisugulastel on laktoositalumatus) vähenema alles väikelapseeas, kuid tavaliselt mitte enne viiendat eluaastat.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid