Kuidas leida see õige?

Kadi Lehtmets
04.09.2014

 

Kõik, mis puudutab su igapäevaelu ja tervist, peaks olema võimalikult sobiv ja harmooniline. Mõistagi käib see ka rasedusvastaste vahendite kohta. Kuidas just endale sobilikku vahendit välja valida, seda arutleme Ida-Tallinna günekoloogiaosakonna juhataja naistearst Mall Varvasega.

 

Hormoonspiraal, antibeebipillid, plaaster… Milline neist on õige just minule? Rasedusvastaseid vahendeid leidub tänapäeval suuremas valikus kui kunagi varem, aga selle kõige sobivama väljavalimine võib keeruliseks osutuda. "Valida on raske just pakutava rohkuse tõttu," tunnistab ka tohter.

Teiste sõnadega: selle juurde, mille valisid välja 20-aastasena, ei pea sa jääma näiteks 40-aastaselt? "Ei pea, aga võib-olla mõnikord võib," ütleb dr Varvas, sest naistena oleme kõik erilised ning mis ei sobi ühele, võib osutuda parimaks lahenduseks teisele.

 

Efektiivne ja ohutu

Rasedusvastaste vahendite džunglis polegi ehk lõppude lõpuks kuigi keeruline orienteeruda, kui mõni põhimõte endale selgeks teha. Üldine nõuanne kõlab nii: parim vahend on see, mis on sinu jaoks maksimaalselt tõhus ja tekitaks minimaalselt terviseriske. Seejärel tuleks kaaluda sellist meetodit, mida organism kõige paremini talub ja millel oleks tervisele võib-olla koguni positiivne mõju.

Esmalt tuleks enda jaoks kõige ebasobivamad variandid kõrvale jätta ja seejärel sobivamate hulgast valida. Kõige targem on seda otsust langetada koos oma günekoloogiga. Sisimas selgusele jõudmiseks on hea küsida endalt mõni orienteeruv küsimus.

 

Millist elu ma elan?

Kas olen alles alustanud suhet või elan püsisuhtes juba pikemat aega? Kas vahetan partnereid, kas mu elus tuleb ette juhusuhteid? Kas ma vajan pidevat kaitset suguhaiguste eest? "Kondoom on absoluutselt parim kaitse näiteks noortele ja neile, kes ei ela püsisuhtes," ütleb dr Varvas. "Loomulikult kaitseb kondoom ka suguhaiguste ja põletike eest, mis ongi kondoomi suurim hüve. Noorel inimesel (või sellel, kel situatsioonid elus tihti muutuvad) peaks kondoom alati kaasas olema."

Kondoomi võib kombineerida mitmete teiste rasedusvastaste vahenditega: "Kui kasutad rasestumisvastaseid pille ja sul on uus partner, siis on kondoom väga omal kohal," toob arst näite.

Apteekidest ja internetikauplustest saab hankida ka naiste kondoome. Siiski tuleb öelda, et naiste kondoomi puhul on kaitse raseduse vastu pisut nõrgem kui tavapärase meestekondoomi puhul.

Kui elatakse püsisuhtes, võib aga mõelda teistsuguste vahendite peale.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid