Ajad ennast istumast püsti, põlve või puusa lööb valu. Käid pikka teed, õhtuks on põlv valus. Valu hakkab liigest närima ka öösel. Määrid küll, aga aitab ainult selleks korraks.
Kunstliiges on mõnikord ainus vahend, mis laseb jälle valuta ja liikudes edasi elada. Selgitusi jagab Lääne-Tallinna keskhaigla ortopeediaosakonna juhataja ortopeed Margus Kelk.
Ortopeed Margus Kelgu järjekordne tööpäev jõuab otsakorrale.
"Kas päev väsitas väga ära? Mitu liigest ära vahetasite?"
"Mitte ühtki. Täna oli vastuvõtt polikliinikus, see väsitab rohkem," sõnab ortopeed.
Mitte ühtki oppi, istuda polikliinikus laua taga ja väsitab ära?
"Jah, tegelikult ei väsitagi niivõrd operatsioonid ise, kui just inimeste nõusse saamine, et liigesevahetust oleks vaja."
Kas on ikka vaja? Kas tohtrid otsivad lihtsalt endale leivaraha? Ei. Tegelikult jätkub liigesevahetuslõikuse vajajaid paariks aastaks ette.
Inimene mõtleb ju ikka nii: mis oma, see oma. Las natuke valutab, aga ikkagi oma. Aga mis saab edasi, kui valu ei lase enam elada ja liiges enam ei liigu?
Kogemus näitab rohkem kasu
Ortopeed Margus Kelgul on liigesevahetuse kogemust üle 20 aasta. Lääne-Tallinna keskhaiglas tehakse umbes 300 proteesilõikust aastas – neist pooled põlved, pooled puusad.
Kuidas kogemus on näidanud: kas kunstliigese panemisest on ikka kasu?
"Ikka on, ega me muidu seda teeks," tõdeb dr Kelk. "Meie, ortopeedid, oleme aastate jooksul oma praktikat nii palju lihvinud, et tehniliselt toimub lõikus alati kõrgel tasemel."
Margus Kelk lisab, et nagu iga lõikusega, on ka siin omad riskid ja ainult ortopeedist olenevalt ei pruugi raviprotsess alati ideaalselt kulgeda.
"Haiged peavad seda teadma ja teavadki. Umbes 95% operatsioonidest on sellised, kus kõik läheb lõpuks hästi ja see info levib ka inimeste hulgas. See õnnestumise protsent on väga kõrge, kuid on väike hulk inimesi, kellel mingil põhjusel operatsioon ei õnnestu, mitte sugugi lõikuse tehnilise poole pealt, vaid muudel põhjustel – ka see informatsioon levib. Kui inimene, kellel on lõikust tarvis, kuuleb enne äkki mõnest halvemast juhust, siis hoiab hirm teda natuke tagasi. Aga üldiselt on kulunud liigese vahetus väga hea ja sageli möödapääsmatu lahendus."
Loe edasi ajakirjast...