Kulunud liiges kulumatu vastu, 3. osa
Üllar Ende
04.02.2015

 

 

Kahes eelmises loos oli juttu kulunud põlve- või puusaliigese vahetamise vajadusest ning sellest, kuidas lõikus käib. Nüüd räägib Lääne-Tallinna keskhaigla ortopeediaosakonna juhataja Margus Kelk sellest, kuidas elu pärast oppi kulgeda võiks.

 

Kui puusa- või põlveliiges on ära vahetatud, oleneb edasine elu pärast operatsiooni paljuski sellest, mida ise tehisliigese loomulikuks liikumiseks ära teha. Selleks saab haiglast kaasa juhtnöörid, mida mööda tasub kodus täpselt käia. Lisaks taastusravi asjatundja käe all.

Ortopeed Marus Kelk, kes on sääraseid liigesevahetusi teinud aastaid, toonitab veel kord, et kindlasti tuleb vältida põletikke ja traumasid. Kui hambad on enne oppi korda tehtud, pole karta põletikku hambajuure all, mis ohustaks liigesproteesi luupüsivust.

Kunstliigese suurimad vaenlased ongi nakkused ja põletikud ükskõik kus organismis.

 

Rattasõit õues ja toas

Hiljuti kirjutas üks lugeja, et on lõpuks otsustanud minna põlveliigest vahetama, kuid oodata on veel pool aastat:

"Mul läheb põlv pikemat maad käies valusaks. Ortopeed soovitas velotrenažööri, ühe vana odavalt osta saingi. Olen seda vändanud iga päev kaks korda umbes veerand tundi. Kas see on ka pärast põlveliigesevahetust hea?"

"On," nendib Margus Kelk. "Kui jalg lubab pedaale sõtkuda, saab valida erinevaid temposid ja raskusastmeid. See aitab hoida jalalihased toonuses."

Dr Kelk ütleb, et toajalgratas on sobilik trennivahend eriti nendele, kes on ülekaalulised, et põletada liigseid kaloreid. See on hea puusa-, eriti põlveliigese kulumise puhul. "Kui füsioterapeut on seda soovitanud, siis on kodune jalgade väntamine väga hea nii enne kui ka pärast operatsiooni, kui jalg juba lubab. Igal juhul on see parem kui jalgrattaga õues sõitmine, mis pole küll keelatud, kuid seal on oht kukkuda."

Ortopeed tõdeb, et on inimesi, kes pole ammu valutava liigese tõttu saanud jalgrattaga sõita – maal kasvõi poodi vändata. Talvel libeda ja lumega rattaga muidugi sõitma ei lähe, aga kevadel küll.

"Võib jalgrattaga sõita ka väljas, kuid siis peab olema kindel, et ei kuku – traumasid tuleks vältida," ütleb ortopeed. "Pärast liigeseoperatsiooni tuleb alati kasuks mõistlik liigutamine ja võimlemine kunstliigest ümbritsevate lihaste toonuse taastamiseks: kes teeb venitusharjutusi, kes käib ujumas, kes talvel suusatamas. Kõik on võimalik ja vajalik."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid