Lapse naha suvemured

Tekst Kaili Laansalu
04.06.2012

Nahk reedab sageli meie tervise olukorra. Suvi võib tuua mõnele murele leevendust, kuid tekitada juurde ka uusi. Lapse nahaprobleemide tagamaid avab Tartu ülikooli kliinikumi arst-õppejõud pediaatria alal Tiia Voor.

Lapse nahk on õrn ja tundlik, mistõttu täpikesed ja vigastused on kerged tekkima. Lapsevanemate kiituseks ütleb dr Tiia Voor, et oma pisikese järeltulija muresid võetakse pigem tõsiselt ning arsti poole pöördutakse õigel ajal.

Enamasti on arsti juurde mineku põhjuseks allergiast või nakkusest tingitud nahalööbed, mille põhjustajale soovitakse jälile saada. Samas toob nahaarst välja selle, et seos allergia ja lööbe vahel on vaid 30% juhtudest. "Kuna lapse nahk on õrn, võivad löövet põhjustada ka haigused, higistamine ning mehhaaniline ärritus. Samuti on mõistlik ettevaatlik olla lisaaineid sisaldavate toitude ning värviliste jookide-maiustuste tarbimisel."

Nn kommiallergiast tingitud punnid on sageli just vööpiirkonnas. Atoopilisele nahapõletikule iseloomulik lööve asub aga õnnaldes ja näopiirkonnas. Kuna nahalööbe spekter on väga lai, siis selle olemuse väljaselgitamiseks peab last arstile näitama.

Rändav lööve

Ka punetavad ja sügelevad punnid lapse kehal võivad ehmatavalt mõjuda. Enamasti on selle põhjuseks nõgestõbi, mis annab kublalise sääsehammustusi meenutava lööbe. "Nõgeslööbele on iseloomulik, et konkreetne kubel püsib ühel kohal kuni 24 tundi, seejärel kaob ning tekib uude kohta," kirjeldab dr Voor.

Lööve on lapsele kahtlemata ebameeldiv, sest see sügeleb. Sellele võiks määrida mõnda tsinki sisaldavat vahendit, mida saab osta apteegi käsimüügist. Üldjuhul ei ole ühekordset nõgestõve löövet vaja arstile näitama minna. Kui aga laps tunneb ennast väga halvasti, tuleks pöörduda perearsti poole, kes määrab sobiliku allergiarohu. Ka peaks arsti vastuvõtule pöörduma, kui nõgestõbi tekib korduvalt või nõgestõve lööve püsib nahal nädalaid.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid