Lapsed õue tuulduma!

Marika Vingissar
03.06.2016

 

Me kõik ootame kolmveerand aastat suve, ja kui ta lõpuks käes on, oleme nagu vasikad värskel rohul ja püüame võtta sellest kõike, mida annab. Mida peaks panema tähele suvel lastega reisides, maal või laagris olles, räägib Tallinna kesklinna lastepolikliiniku perearst Külvi Peterson.

 

 

"Et sügisel lasteaeda või kooli minnes ei ründaks kohe külmetushaigused, peaksid lapsed suvel palju õues olema, seal liikuma ja mängima. Lapse loomulikku uudishimu ja liikumisvabadust peaks piirama ainult niipalju, kui see on tema turvalisuse pärast vajalik. Lastega peaks käima võimalikult palju looduses, tutvustama söödavaid ja mürgiseid taimi, putukaid ja linde, ühesõnaga näitama kõike seda, mis oli endal lapsepõlves.

Sööma peaks puhtas looduses kasvanud toitu ja unustama kõik värvilised magusad joogid. Lapsele peab õpetama, miks on enda käega korjatud marjad, porgandid ja tomatid head ja kasulikud," räägib dr Peterson.

"Kui suvel on palju värskes õhus oldud, palja jalu käidud ja külma veega karastatud, siis on immuunsüsteem sügiseks küllalt tugev, et külmetushaigused ei hakkaks kohe kimbutama."

 

Suvesse ka natuke tööd

Lastele saab suvel õpetada ka töö tegemist. Isegi väike laps võib oma kruusi marju täis korjata, et sellest pärast magustoitu teha. Suurematele on jõukohane ka peenarde kõplamine, puude riita ladumine ja muud tööd, millega võib pisut taskurahagi teenida.

Maale vanaema juurde saadetud laste pärast ei maksa üleliia muretseda.

"Maal varitseb ainult see oht, et vanemad tulevad lapsele järele ja viivad ta linna," naerab perearst. "Kui aga tõsiselt rääkida, siis maal on lapsel suure tõenäosusega vähem ohtlik olla kui linnas. Liiklus on teine, pahatahtlikke inimesi palju vähem, lapse liikumine on paremini teada ja ärakadumise oht väiksem."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid