Loodus pakub lahkesti oma abi

Katrin Sak, toitumisonkoloog
30.07.2014

 

Kurja kasvaja peletuseks 2. osa

 

Eriti mõjusad vähivastased looduslikud ühendid on flavonoidid, mis aitavad ennetada pahaloomulist kasvajat ega kahjusta meie terveid rakke.

 

Oma tohutus mitmekesisuses pakub loodus meile lugematul hulgal ja viisil vähem või rohkem tõhusaid ühendeid. Taimsete saaduste koostisosad mängivad olulist rolli ka vähkkasvajate kemopreventsioonis, mis tähendab pahaloomuliste kasvajate tekke pidurdamist toiduga saadavate taimsete ühendite mõjul.

 

Keemiaravimeid ka taimedest

Viimastel aastakümnetel on ohtralt aega, energiat ja raha investeeritud vähivastaste looduslike ainete otsimisele ja uurimisele, mille tulemusena kasutatakse mitmeid taimseid ühendeid edukalt ka keemiaravimitena. Nii on kõigist aastail 1940–2002 heakskiidetud vähivastastest ravimitest 69% kas otseselt looduslikku päritolu või välja arendatud taimsete saaduste uurimisel saadud teadmistele tuginedes. Nimetatud määr on suurem kui mistahes teise haiguse ravimiarenduses.

Vähivastaste omadustega taimsete kemikaalide ehk nn fütokemikaalide otsingud jätkuvad, moodustades moodsa meditsiiniteaduse lahutamatu osa.

 

Potentsiaalne vähivastane relv

Meie söögilaud on tihedas seoses eri tüüpi vähkkasvajate esinemuse, arengu ja ennetusega. Nii peetakse inimese toitumiskäitumist üheks kõige võimsamaks vähiriski määravaks teguriks.

Laialdased uuringud on tõestanud, et taimsete loodusandide poolest rikkalik menüü kahandab paljude eri tüüpi pahaloomuliste kasvajate riski, näiteks vähi avaldumise tõenäosus taimetoitlaste seas on väiksem kui kõigesööjatel.

Puu- ja köögiviljades sisalduvatel kindlatel ainerühmadel on sellises kemopreventsioonis oluline osa. Eriti mõjusaks peetakse siin ühendeid, mida tuntakse üldnimetuse all "flavonoidid".

Loe edasi ajakirjast…

 

Sarnased artiklid