Magu ja sooled põletikupriiks

Üllar Ende
01.11.2018

 

 

Kõhuvaevusi tekitavad ka mao- ja soolepõletikud. Miks need tulevad ning kuidas neid avastatakse ja ravitakse, räägib Lääne-Tallinna keskhaigla endoskoopiaosakonna juhataja gastroenteroloog Külliki Suurmaa.

 

 

Kui rinde all rõhub ja mõnikord ka valutab, kipub mõte sellele, et midagi on maoga lahti. Võib-olla teeb vaeva mao limaskesta põletik ehk gastriit? "Selle kahtlusel tuleb magu gastroskoobiga uurida, et näha, kas on põletik ja milline see on," ütleb gastroenteroloog Külliki Suurmaa.

 

Vaevusi peale valu on muidki

Enne uurimist huvitab muidugi see, kas põletikule viitavad mõned meie enesetunde märguanded.

"Gastriidihaigete vaevused on erinevad: mõni kurdab lihtsalt täistunnet maos, teine valu, kolmas, et ei kannata tühja kõhtu; mõnel on iiveldus, mõnel kõrvetised," loetleb dr Suurmaa. "Selleks, et täpsemat pilti saada, annab esialgu vihjeid anamnees: milline on inimese eluviis, mida ta sööb ja milliseid ravimeid võtab, sest osa neist võivad kahjustada mao limaskesta. Teinekord piisab sellest, kui perearst määrab maokaitsetablette või maohapet alandavaid ravimeid. Kui nende mõjul läheb kõik mööda, siis võivavad vaevused olla ajutised. Aga kui need püsivad ja pärast leevendamist tulevad tagasi, peaks eriarst ikka korra täpsemalt vaatama, mis vaevuste taga on, eriti kui need on kestnud juba üle kolme kuu."

 

Peasüüdlane ikka see helikobakter

Dr Suurmaa ütleb, et on olemas ka autoimmuunseid gastriite, mis on perekondlikud ja pärilikud. Aga kui ei ole? Mida siis inimene ise on valesti teinud, et maos põletik tekib?

"Kroonilise gastriidi peapõhjus on ikka see kurikuulus Helicobacter pylori, mis pesitseb mao limaskesta all juba võib-olla juba lapseeast peale. Krooniline põletik vaevab oma ägenemistega pidevalt, kuid mõnikord on nii, et gastroskoobiga uurides näed, et haigus on arenenud juba krooniliseks, kuid inimene ei kurda eriti millegi üle. Nii võib põletikuline protsess kulgeda vaikselt ja aeglaselt. Ja kui siis helikobakteri välja ravime, annab järele ka gastriit, seedevaevused kaovad ning enesetunne on parem."

Mõnikord soodustavad maopõletiku teket muud haigused, näiteks diabeet, või põletikuliste liigesehaiguste ravimite kõrvaltoimed. Oma süü on ka ohtral alkoholitarvitamisel ja suitsetamisel. "On olemas ka ägedat alkohoolset gastriiti, millega kaasneb verejooks," tõdeb tohter. "Aga äge gastriit võib ka täiesti terve eluviisiga inimesel tekkida üleöö mõnest suuremast üleelamisest, näiteks lähedase surmast. Olen ise näinud niisuguseid inimesi, kellel on sellest tekkinud maohaavand."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid