Mees on pärit poisipõlvest
Üllar Ende
07.12.2015

 

Poisi- ja noorukiiga panevad aluse mehe tervisele ja seksuaalsusele tulevikus. Millised mured võivad juba varakult tekkida ja kuidas neist lahti saada, sellest räägib Medita kliiniku meestearst Kristo Ausmees.

 

Meestearst Kristo Ausmees peab kõige suuremaks probleemiks nii poiste endi kui ka vanemate teadmatust.

"Näiteks puberteedieas poisi keha muutub: karvakasv, peenis ja munandid suurenevad, tuleb häälemurre – kõik see teeb organismi ääretult hellaks. See on kindlasti üks põhjus, miks paljude poiste käitumine muutub siis agressiivsemaks. Vanemad ei saa aru, mis äkki juhtunud on, ja arvavad, et poiss on lihtsalt paha.

Poistel hakkab puberteet välja kujunema umbes 11. eluaastal, mõnel varem, mõnel hiljem. Hormoonid hakkavad möllama. Ega poisid ise ka sellest alati aru saa, miks järsku keha muutub ja huvidki on teised. On suuresti vanemate ülesanne seda märgata ja poistele asja selgitada."

Dr Ausmees nendib, et kahjuks on meie koolides enamik tervisekasvatuseõpetajaid naisterahvad. "Olgugi et tänapäeval räägitakse koolis mehe tervisest rohkem kui varem, siis suure tõenäosusega viljakus- ja suguvõimeprobleemidele eriti tähelepanu ei pöörata."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid