Mis mu silmal viga on?
Tekst Stina Janson, silmaarst
13.03.2010

Hommikul peeglisse vaadates märkad, et silmad on punased nagu jänesel; tunned, et silmas oleks nagu liiva; millegipärast on silmad kogu aeg vesised; midagi imelikku ujub silme ees… Mida annab endal ära teha ja millal tuleb abi otsida arstilt?
Teie kirjade põhjal kirjutab Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliiniku silmaarst Stina Janson.

Kuiv silm

Silmad on äkki üleni roosakad.
Silmades on kare tunne, nagu oleks seal liiva.
Silmad on udused.
Silmad jooksevad vett.

Kõigi nende erinevate kaebuste põhjus on tegelikult üks – kuiv silm.
Kuiva silma sündroom on seisund, mille korral silm ei tooda piisavalt pisaraid või pisarate koostis ei ole küllalt hea kvaliteediga. Tulemuseks on sarvkesta pinna ebapiisav niisutamine.
Silma sarvkesta katab ja niisutab vee-, lima- ning rasvakihist koosnev pisarakile, mille loovad silmalau ja silmaümbruse pisara- ning rasunäärmed. Pisarakile hoiab ära sarvkesta rakkude kahjustused ja bakterite liigse kasvu. Silmade kuivus tekib siis, kui pisarakile mõnda komponenti on liiga vähe.
Kuivad silmad kipitavad või on karedad ja tekib tahtmine neid sagedamini pilgutada. Ka kipuvad silmad siis punetama, on ärritunud ning tekitavad ebamugavustunnet.
Kui silmad on kuivad, siis miks need vett jooksevad? Kuiva silma sündroomi korral on pisaravool suurenenud ning see segab eriti just siis, kui minna välja külma õhu või tuule kätte. Siis hakkavad pisarad voolama, sest on see silmade enesekaitse – pisaravedelik peab väheniiske sarvkesta eesmise pinna katma pisarakihiga.
Kuiva silma sündroomi korral võite märgata sedagi, et aeg-ajalt muutub nägemine uduseks. Kui aga silmi pilgutate ja sellega sarvkesta eesmist pinda niisutate, tunnete peagi, et udusus kaob.
Üks võimalik sümptom on ka silmade kiire väsimine: tekivad arusaamatud nägemisraskused nii lugemisel kui teleri vaatamisel, eriti aga arvutiga töötamisel.
Enamasti süvenevad kõik need sümptomid päeva jooksul. Mõni inimene võib ebamugavustunnet silmades täheldada juba hommikul ärgates või isegi öösel.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid