Mis vaevab sinu keha?

05.03.2019

Mis vaevab sinu keha? 1. osa

Depressioon, seedimine, hormoonid ja keskkond

 

Kuidas tekib depressioon? Milline seos on depressioonil soolestiku tervisega? Kuidas mõjutavad meie meeleolu ja ajutegevust soolebakterid, hormoonid ja keskkonnategurid? Kodutohtri küsimustele vastas psühhiaater Triin Eller.

 

 

Psühhiaater Triin Eller on aastaid uurinud depressiooni ja immuunsüsteemi seoseid. Tema arusaama järgi on depressioon kogu keha haigus, mille mõjud ulatuvad palju kaugemale kui meie aju.

 

Mis mõjutab meie meeleolu?

Inimene on seotud kõigega, mis meid ümbritseb, see kõik saab meid ka mõjutada, muu hulgas meie meeleolu. See on igati normaalne: rõõmustame, kui näeme head tuttavat; vihastame, kui puutume kokku ebaõiglusega, ja nii edasi. Kui aga vihatunne valdab meid päevi või nädalaid, on juba midagi viltu.

See, et elusündmused meid mõjutavad, on enamikule mõistetav, kuid meid mõjutab kogu ümbruskond:

kliima ja ilm;

õhk, mida hingame;

keskkonnamürgid, muu hulgas raskmetallid;

toit ja vesi;

meie eluviisid: kui palju me liigume, kui palju veedame aega värskes õhus, kui palju enesele aega leiame, kuidas magame;

geenid;

üldine kehaline tervis, ka see, milliseid ravimeid tarvitame;

stressitase;

millistes suhetes oleme;

hormoonid;

isiksuseomadused ja ilmselt palju muudki.

Mõnda neist teguritest ei saa me muuta, näiteks geene veel muuta ei osata. Ometi on nüüdseks selge, et oma eluviisiga saame mõjutada seda, kui tugevalt kindlad geenid avalduvad. Geen on küll sama, kuid ei ole täiskäigule lülitatud või, vastupidi, anname talle pisut hoogu juurde. Seda valdkonda uuritakse päris intensiivselt ning uusi ja huvitavaid teadmisi lisandub pidevalt.

Viimasel aastakümnel on tulnud ka palju teadmisi bakterite mõjust meeleolule ja ajutegevusele – tegelikult kogu keha tegevusele. Meie soolestikus pesitseb sadu liike mikroorganisme: arvatavasti on baktereid kümme korda rohkem kui meie keharakke. Uskuda, et sellel ei ole meile mingit tähtsust, oleks päris naiivne.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid