Molluskid - mitte ainult mereelukad

Tekst Kaili Laansalu
29.11.2012

Üleöö tekkinud valkjad sõlmekesed lapse nahal võivad vanemates tekitada ärevust ning hulgaliselt küsimusi. Kuuldes sõna "mollusk", kujutame enamasti ette ookeanides elavat peajalgset, kuid täpselt sama nime on endale saanud ka laste nahale elutsema koliv haigus. Viiruse tagamaid aitab avada TÜ nahahaiguste kliiniku arst-konsultant professor Helgi Silm.

"Molluscum contagiosum ehk viiruslik mollusk on levinud nakkushaigus peamiselt lasteaialastel ja noorematel koolilastel. Põhjuseks on lasteasutustes tekkiv tihe kontakt laste vahel, mis soodustab nakkuse levikut," selgitab dr Silm. Imikutel haigust enamasti ei esine, kuna rinnapiima kaudu saavad nad emalt vajalikud kaitsekehad. Täiskasvanud võivad haigusesse nakatuda vaid immuunpuudulikkuse korral.

Levib soojas ja niiskes

Haigus levib kokkupuutel haige inimesega, tiheda kontakti kaudu. Nakatumist soodustab niiske soe kliima. Ka niiske nahk ise on alati nakkusele vastuvõtlikum. Seetõttu on haigestumised sageli seotud ujula kasutamisega. Dr Silm ütleb, et kui organism on terve, siis enamasti ei põhjusta kokkupuuted haigega nakatumist. Isegi pereringis ei pruugi haigus ühelt lapselt teisele levida.

Tegu ei ole seega väga nakkava haigusega ning see paraneb aja jooksul ka ise. "Kuna iseenesliku paranemise aeg on pikk, on mõistlik raviga võimalikult vara alustada," soovitab dr Silm.

Võib kaua peidus püsida

Molluskite peiteaeg võib olla väga erinev, alates kahest nädalast kuni poole aastani. "Nakkuse ilmnedes tekivad nahale pisikesed roosakad nahavärvi sõlmed, mille keskosas on lohk," kirjeldab dr Silm sümptomeid. "Lööve ei sügele ega ole valulik. Sõlmekesed suurenevad 6?12 nädala jooksul, omandades läbimõõdu 1?10 mm. Need tekivad peamiselt näol, kaelal, kehatüvel ning kaenlaaluste ümbruses. Tavaliselt paiknevad sõlmekesed kehal üksikult ning neid tekib ajapikku juurde."

Kui sõlmekesed katki pigistada, siis tuleb nendest välja valge pudrutaoline mass, mille järel sõlmeke kaob. Lastel, kel on eelnevalt mõni immuunsüsteemi nõrgestav haigus, kes on saanud hormoonravi või põdenud atoopilist dermatiiti, võib molluskite teke olla ulatuslikum ning sagedasem.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid