Nakkus- või hoopis nakatumisohtlik laps?

Tekst Tekst Riina Reiman-Männiste
13.01.2010

Viirusrohkel perioodil võtab maad lootusetus – lasteaias või koolis käiv(ad) laps(ed) on vahetpidamata haige(d). Vaevalt saad põdeja ühest tõvest terveks ravida ja sõprade sekka saata, kui peagi poogib ta enesele külge uue “külalise”, kes jälle sunnib haigevoodisse. Pärast mitmendat põetamisringi tekib tahtmine kogu pere koduseinte vahele isoleerida. Kevadeni. Vähemalt!

Kui palju aega vajab laps haigusest taastumiseks? Kas pisimagi nohu või köhimise korral oleks õigem alustada kodust ravi? Kuidas on võimalik, et mõnikord, kui keegi kodustest haigestub ja oled juba valmis pere pisemaid ehk põhipõdejaid ravitsema hakkama, trallitavad nemad rõõmsalt ringi ega ilmuta vähimaidki haigestumismärke?!
Üleriigilise Perearsti Nõuandetelefoni 1220 arst-projektijuht ja perearst Lauri Laas ei arva sugugi, et pidevalt põdevaid lapsi on õigem haigustest eemalhoidmise eesmärgil vaid koduseinte vahel poputada: “Inimene on sotsiaalne tüüp ja tahab suhelda. Kõige paremini arendab lapsi see, kui nad mängivad teiste lastega. Siin on ka vastus küsimusele: miks üldse peaks laps lasteaias käima? Emadel-isadel on muud toimetused, nad ei istu kodus, käed rüpes, ega mängi päev läbi autode või nukkudega. Kui ema on võtnud hoiaku, et lasteaias saab laps hästi palju haigusi, parem hoian teda kodus, siis kooli tuleb ta ju ometi viia, ja seda raskem periood ees ootab. Lapse organism pole viiruste vastu veel karastunud ning see tähendab sagedast põdemist just koolieas.”

Näitajad, millega laps jäetakse koju
“Üks kindel näitaja, mille korral ei tohi last lasteaeda või kooli viia, on palavik. Kõik, mis on üle 37°, on palavik (kui arst pole teisiti öelnud). Varahommikul, mil hakatakse kooli või lasteaeda sättima, ei tööta veel ükski perearst, kes annaks nõu, mida ette võtta pooleldi haige lapsega. Abi saab, kui helistada 1220,” tuletab dr Laas meelde ööpäevaringset perearsti nõuandetelefoni.
“Näiteks kui lapse nina on hästi kinni ja tuleb vaid natuke vesist eritist, siis arvatakse, et veel pole hullu midagi. Laps viiakse lasteaeda ning tulemusena on haige kogu rühm. Kui nädalase põdemise järel on nohu juba rohekat värvi ja laps köhatab mõne korra, siis pahatihti teda lasteaeda vastu ei võeta. Tegelikult pole ta siis enam nakkusohtlik ning terviski on juba peaaegu taastunud. Kõige nakkusohtlikum on just vesise nohuga laps.”

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid