Arstid liigitavad valusid üldjuhul kaheks: need võivad olla lühiajalised ehk ägedad või pikaajalised ehk kroonilised. Ägeda ja kroonilise valu tähendus, mehhanismid ja ravi on erinevad.
Äge valu tekib enamasti konkreetse orgaanilise põhjuse tõttu, nagu haav, luumurd, operatsioon või põletik. Sellest lähtuvalt, kui valu orgaaniline põhjus ehk vigastus paraneb, annab ka lühiajaline valu tavaliselt järele.
Valu muutub krooniliseks siis, kui see kestab kauem aega, kui kudede paranemiseks kulub. Kroonilise valu mehhanism on ägeda valu omast erinev. Kroonilise valu põhjuseks võib olla viga kesknärvisüsteemi valu reguleerivas mehhanismis, samamoodi ka vale alarm või organismis elutegevuseks vajaliku teate edasiandmise häire.
Valukabinetti pöörduvad inimesed enamjaolt krooniliste valudega, mis tähendab seda, et nende valuprobleemid on kestnud rohkem kui 3-6 kuud.
Kroonilise valu tagamaadest
Valutunne on inimestele ja loomadele elus püsimise tingimus. Kui äge valu hoiatab hädaohu eest, siis krooniliseks muutunud valu kaotab oma kaitsva tähenduse, sest ta hakkab piirama inimese toimetulekut ja tekitab depressiooni.
Krooniline valu jaotatakse vastavalt valu tekkemehhanismile kolme rühma. Valu võib olla tekkinud koe- või närvikahjustusest või hoopis teadmata põhjusel.
- Kroonisest kahjustusest tekkinud valu esineb näiteks reumaatiliste haiguste ja teiste liigesepõletike korral. Valu tekitajaks on kestev põletik.
- Närvivalude korral on valutav koht väliselt terve, kuid viga on valuteateid edastavas süsteemis.
- Kolmanda rühma ehk teadmata põhjusel tekkinud valude puhul ei ole valutavas kohas ühtegi märki kudede ega närvikahjustusest. Sel puhul on meditsiiniuuringud, nagu röntgeni- ja kompuutripildid ning laboratoorsed näitajad, normis, kuid ometi tunneb inimene valu.
Kõige sagedamini on meie inimestel kroonilised alaseljavalud, artroosist ehk liigeskulumusest tekkinud valud, kaela- ja õlavöötmevalud, peavalud, polüneuropaatiad ehk mitmenärvihaigestumused ning insuldijärgsed valud, samuti vöötohatisejärgsed närvivalud ja vähivalud.
Valukabinetis tegeldakse peamiselt krooniliste valudega. Valukabinetti pöördudes peaks kaasas olema saatekiri raviarstilt, kus on kirjas meditsiiniliste uuringute ja laborianalüüside vastused, diagnoos ja seni kasutatud ravimid.