Miks on hasartmänguprobleem nii lihtne tekkima?
Vastus sellele küsimusele pole kindlasti üheselt, et "inimestele lihtsalt meeldib raha teenida ja veelgi enam seda võita ja nii ei saa nad lõpuks pidama".
Hasartmängudega liialdamine võib põhjustada dramaatilisi muutusi viisis, kuidas aju saadab keemilisi sõnumeid, ja mänguritel on sageli geneetiline või psühholoogiline eelsoodumus, mis muudab nad sõltuvuste suhtes vastuvõtlikuks. Nende tegurite koosmõju võib lükata inimese allakäiguteele sõltuvusse.
Positiivsed kogemused – näiteks komplimendi või kiituse saamine, seksimine või mingis mängus võitmine – panevad meie aju saatma signaale tuntud neurotransmitteri, dopamiini abil. Kui stimuleerivate ja nauditavate tegevuste tõttu vabaneb piisavalt dopamiini, kogeme eufooriat ja naudingut ning tunneme end motiveerituna (eriti sama tegevust korrata).
Narkootikumide tarbimine näiteks suurendab vabaneva dopamiini kogust kuni 10 korda rohkem, kui mingi igapäevasem rahuldust pakkuv kogemus. Sama efekti võivad põhjustada ka kasiino mängud – uuringud hasartmängude mõju kohta ajule näitavad, et mängimine aktiveerib aju tasustamissüsteemi sarnaselt narkootikumidega: vabastades keskmisest suurema koguse dopamiini. Seetõttu on hasartmängud inimeste jaoks ligitõmbavad: mängimine on äärmiselt rahuldustpakkuv kogemus.
Kuidas hasartmänguprobleemi ära tunda
Kui hasartmängud on muutunud probleemiks, on kõige olulisem tunda ära märgid, mis sellele viitavad. Enda hindamiseks on mitmeid viise ja seda on mõistlik teha regulaarselt, et ennast kontrolli all hoida.
Hasartmänguprobleemi aitavad tuvastada mõned lihtsad küsimused, mida endale esitada:
* Kas oled pidevalt hõivatud hasartmängudega ja loobud muudest sotsiaalsetest plaanidest, et kasiinos mängida?
* Kas panustad rohkem raha, kui saaksid endale lubada? Mängimisele tohiks kulutada vaid selliseid summasid, mis ei mõjuta igapäevaelu ning üldist finantsolukorda.
* Kas tunned, et pead panustama varasemast suuremaid summasid, et tunda samasugust elevust kui varasemalt väiksemaid summasid panustades?
* Kas jahid oma kaotusi? Kui jätkad mängimist selleks, et äsja kaotatut tagasi võita, jahid kaotusi ja see ei lõpe kunagi hästi.
* Kas võtad pangast laenu või raha sõpradelt ning sugulastelt, et hasartmänge mängida?
* as veedad perega üha vähem aega, sest suurem osa ajast kulub hasartmängude mängimiseks?
Kui vastad kasvõi ühele neist küsimustest jaatavalt, on aeg kaaluda abi otsimist.
Kuidas hasartmänguprobleemist vabaneda?
Hasartmänguprobleemi ilmnedes on aeg kiirelt tegutseda, et sellest lahti saada.
Esiteks tasub meeles pidada, et keegi pole oma probleemiga üksi! Hasartmängusõltuvust saab edukalt ravida, kuid esimese sammuna peab inimene tahtma abi saada. Eestis tegutseb hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskus, kus professionaalne tasuta abi on vaid telefonikõne kaugusel.
Nõustamiskeskuse spetsialistid aitavad inimestel mõista hasartmängimise problemaatika erinevaid aspekte ning õpetavad eneseregulatsiooni meetodeid mängukire kontrolli alla saamiseks.
Kuidas vältida probleemi teket?
Veebikasiinod nagu näiteks Vivatbet toetavad vastutustundelist mängimist ning pakuvad erinevaid tööriistu ja ressursse mängukire kontrolli all hoidmiseks.
Vivatbet tööriistad aitavad ennetada hasartmänguprobleemi ja muuta kasiino mängud turvalisemaks.
Näiteks on igal mängijal võimalik piirata rahasummat, mida ta on valmis veebikasiinos mingi perioodi jooksul kulutama. Kui limiit on täis, ei ole selle perioodi jooksul rohkem sissemakseid võimalik teha. Lisaks saab endale määrata kaotuste limiidi – rahasumma, mida mängija on nõus teatud aja jooksul kaotama.
Oma ligipääsu kasiinole saab ka mingiks ajaks keelata – seda nimetatakse aja maja võtmiseks ning selle kestus võib olla ühest päevast kuue kuuni.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult